Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Buğday, Arpa ve Mısıra Yönelik Gümrük Vergisi Kararı

Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisinin artırılmasına yönelik karar bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buğday, Arpa ve Mısıra Yönelik Gümrük Vergisi Kararı
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar yayımlandı. Bu kapsamda bazı gıda ürünlerinin gümrük vergisi oranları artırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi yüzde 0’dan yüzde 130’a yükseltildi.

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar
Kaynak: Resmi Gazete

Hasat dönemi öncesinde alınan  kararın 1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe konulacağı aktarıldı.

Bu gelişmelerin öncesinde deprem bölgesine yönelik karalar alınmıştı. Deprem bölgesine yapılan yatırımlar kapsamında teknik malzeme alımlarında katma değer vergisi (KDV) istisnası sağlanacak. Bunun yanında ithal makine gereçleri için gümrük vergisi muafiyeti tanınacak. Bunun yanında yatırıma katkı oranına göre kurumlar vergisinde yüzde 50’den yüzde 90’a kadar indirim uygulanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın