Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bugatti Dünyada Bir İlk Olarak Fren Sisteminde Titanyum Alaşım Kullandı

Bugatti, 10 yıllık bir proje süresinde üretime aldığı hiper arabaları için 3D yazıcı ile son derece sağlam fren sistemi geliştirdi. Detaylar haberde...
Bugatti Dünyada Bir İlk Olarak Fren Sisteminde Titanyum Alaşım Kullandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugatti markasının amacı ve dünyaya bu zamana kadar neler gösterebildiğinden herkesin haberinin olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle Bugatti otomobilleri tesadüf değil. Benimsedikleri şimdiki zamanla kesinlikle alakası yok. En üst olma çalışmaları eski zamanlardan gelen yani Ettore Bugatti‘nin kalite anlayışı ile yol almaktadırlar. Ettore Bugatti’nni oğlu Jean Bugatti’nin ölümü ile birşeyler noktalanmış ancak VW ile tekrar canlandırılmış bir firmadır.

İşte kısaca bahsettiğimiz bu firma hız, güç ve teknolojik yenilikler konusunda öncülerden diyebiliriz. Bizler Chiron modelinin hep nasıl hızlar yaptığına kitlenmişizdir. Tabi birde Chiron’un ucuzlayan lastik fiyatlarına! Ancak arka plan perdelerini kaldırdığımızda sadece gelen havayı araçta dengeli dağıtabilmek için aylar ve milyon dolarları bulan uğraşlar verildiğini bilmeyiz. Söz konusu firma şu anda yine bir ilki gerçekleştirerek kendi kütlesini en çabuk şekilde durdurabilmek adına 3D yazıcı ile fren sistemini geliştirdi.

Yapılan fren sistemi şu anda dünyadaki en büyüğü temsil ediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Chiron, +400 üzeri çıktığı hızlardan sonra inmesi gereken bir “0 km” hız rakamı var. Hatta Chiron 400’e hızlanma ve durma konusunda bir rekora sahip.

Mühendisler birşeyleri daha geliştirmek adına frenleri yeni nesil üretim tipi olan 3D yazıcı ile titanyum malzemesinden imal etti.

GCM Yatırım Banner
Yapılan fren çalışmaları dünyada da bir ilki taşıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

3D yazıcıya alüminyum alaşım malzemeyi şekillendirilmesi için emir verilmiş. Titanyum kısmı frenlerin kaliperleri kısmında görevlendirilmiş. Dönüşümden sonra önde 8 piston arkada 6 pistonlu yapıda çıkartıldı. Ve son derece sağlam şekilde.

Ultra sağlam frenlerin diğer bir konusu da kazandığı ağırlık avantajı. Standart kullanılan fren sistemleri oldukça teknoloji hamuruyla yapılsa da 4.9 kg geliyordu. 3D ile yapılan yeni frenler sadece 2.9 kg ağırlığında.

İlginizi Çekebilir :

Bugatti'nin Amerika Siparişi için Yaptığı Chiron "Zoro Maskesi" Taktı!
Bugatti’nin Amerika için Yaptığı Chiron “Zoro Maskesi” Taktı!

Yapılan yeni nesil titanyum katkılı fren sistemi öylesine yapılmış bir şey değil. Bugatti alüminyum destekli frenleri 45 saatte bir tanesi üretiyor ve bu yenilikçi parçasını şimdi ve ilerideki modellerinde kullanmaya niyetli olduğunu açıkça bildirdi.

Aslında yine Bugatti’nin o en iyiyi kullanma karakterini gördük. Olay sadece ortamda ne kadar çok hız varsa onu durdurabilecek güçlü bir parçanın da aynı doğrultuda olması gerektiğini vurguluyor!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.