Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hissenin 26 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Rapor Geldi

Şeker Yatırım, Borsa İstanbul’da VESBE koduyla işlem gören şirket için detaylı raporunu paylaştı ve hedef fiyatını belirledi. Şirket için hangi unsurlara dikkat çekiliyor?
Bu Hissenin 26 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Rapor Geldi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlerin yolunda gitmediği bir süreç öne çıkıyor. Endeks haftalardır 8000 puan altına sarkarak yukarı yönlü gitme konusunda başarısız oluyor. Endeks, 3 Ekim’de ulaştığı 8562 puan ile zirve seviyesinden uzakta ve 21 Aralık saat 16.00 itibarıyla yüzde 1,5 artışla 7778 puanda seyrediyor.

Uzmanlar, ana trendin yukarı yönlü olduğunu belirtse de endeksin dalgalı hareket etmesi, yatırımcıların soru işaretini artırdı. Halka arzların gösterdiği zayıf performans da Borsa İstanbul’daki tatsız ortamı kanıtlıyor.

Bu süreçte hem aracı kurumlar hem de analistler hisse seçimi konusunda titiz davranılması gerektiğini belirterek potansiyel gördüğü şirketleri yatırımcılarla paylaşıyor.

Şeker Yatırım, 21 Aralık’ta paylaştığı raporunda Vestel Beyaz Eşya (VESBE) için hedef fiyatını belirledi ve yüzde 73 potansiyele işaret etti.

Kurum yaptığı çalışmada şirket için pozitif unsurları sıraladı:

  • VESBE’nin sektörün üç oyuncusundan biri olduğu belirtildi ve gerçekleştirdiği kapasite artırım çalışmaları ile Pazar payını artırmayı hedeflediğini aktardı.
  • Şirketin net ihracatçı konumunda olduğu vurgulandı. Vestel Beyaz Eşya’nın Türkiye’nin beyaz eşya ihracatının ortalama yüzde 40’ını gerçekleştirdiği ve Avrupa’nın en büyük beş beyaz eşya şirketi arasında olduğu kaydedildi.
  • Vestel Beyaz Eşya’nın Borsa İstanbul’da iskontolu işlem gördüğü bildirildi.

Bu Hissenin 26 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Rapor GeldiKaynak: Şeker Yatırım

GCM Yatırım Banner

Bu çerçevede, şirket için 12 aylık hedef fiyatın 26 TL seviyesinde belirlendiği açıklandı. 20 Aralık 2023 kapanış fiyatı olan 15,05 TL’ye göre yüzde 73 iskontolu işlem gördüğü belirtildi ve uzun vadeli tavsiyenin “Al” olarak başlatıldığı duyuruldu.

Temettü Politikası Hangi Yönde?

Bu Hissenin 26 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Rapor GeldiKaynak: Şeker Yatırım

Vestel Beyaz Eşya’nın halka açıldığı 2006 yılından bu yana 2011 ve 2012 yılları hiç tüm yıllarda temettü ödediği, ortalama temettü veriminin ortalama yüzde 7 olduğu paylaşıldı.

Şeker Yatırım, VESBE için risklere de değindi:

  • Şeker Yatırım, faizlerin beklenenden daha uzun süre yüksek kalmasının, hammadde maliyetlerinin yüksek seyretmesinin, enflasyonu fiyatlara yansıtmadaki zorlunun ve euro/dolar paritesindeki değer kaybı ile TL’deki değer kazancı değerlemeleri
  • BDDK’nın beyaz eşya alımlarında taksit sayısını 12’den 9’a indirmesinin sektör genelindeki satışları olumsuz etkilemesi
  • Resesyon beklentileri sonucu tüketici talebinin özellikle yurt dışında önemli ölçüde azalması,
  • Yurt içinde çelik gibi bazı hammadde türlerinde fiyatların dolar üzerinden belirlenmesinden dolayı maliyetlerin ağırlıklı olarak yabancı para birimlerinden oluşması
  • Hammadde alımlarının ağırlıklı olarak döviz cinsinden gerçekleştiren VESBE için TL’deki değer kazancının maliyet tarafını olumlu etkilese de ciro kısmını olumsuz etkilemesi

Vestel Beyaz Eşya Hakkında Bilgiler

1997 yılında Zorlu Holding çatısı altında kurulan Vestel Beyaz Eşya, bugün Türkiye’nin ilk 3, Avrupa’nın ise en büyük 5 beyaz eşya üreticisi arasında yer alıyor.

Şirket, 160’dan fazla ülkeye satış yapıyor ve Türkiye’nin beyaz eşya ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. Vestel Beyaz Eşya, Avrupa ülkelerindeki satışlarını ağırlıklı olarak özgün tasarım üreticisi (ODM) bazında yürütüyor ve lisansını aldığı markalar ile satış yapıyor.

Vestel Beyaz Eşya Hisse

Bu Hissenin 26 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Rapor GeldiKaynak: Paratic Piyasalar

VESBE, 21 Aralık’ta kapanışını yüzde 7,2 artışla 16 TL’den yaptı. Hisse, yüzde 1,3 artan BIST 100 endeksine kıyasla pozitif bir performans sergiledi.

Gün içinde 15,3 TL olan VESBE, raporun paylaşılmasıyla birlikte güç kazandı ve borsadaki şirketlerin büyük bir bölümünden pozitif ayrışmayı başardı. Hissede haftalık yüzde 12 artış ve aylık yüzde 8,2 değer kaybı görüldü. Yıllık yükseliş ise yüzde 24 düzeyinde.

Hisseler yıllık en düşük 9,5 TL, en yüksek 19,5 TL seviyelerini gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın