Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! Zengin Eden Yıldız Şirketler

2023 yılı sona ererken hangi hisselerin en iyi performansı gösterip yatırımcısını mutlu ettiği oldukça merak ediliyor. Listede hangi şirketler var? İşte detaylar;
Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! Zengin Eden Yıldız Şirketler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, 2022 yılını 5509 puandan tamamladı. Mevcut yılın ilk 9 ayında da yükseliş trendini devam ettiren endeks, yaklaşık son 2 aylık dönemde yönünü değiştirdi ve beklentilerin altında bir performans sergiledi.

2023’ün Ekim ayında 8562 ile tarihin en yüksek seviyesini gören endeks, 26 Aralık saat 15.30 itibarıyla 7271 puanda yatay seyrediyor. Mevcut yılda Borsa İstanbul, onlarca yeni halka arzla birlikte 8 milyonu aşktın yatırımcıyı ağırladı. Fakat yıl sona ererken yabancı para girişinin olmaması, düşük işlem hacmi ve 2024 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerin ortaya çıkardığı belirsizlik endeksin yılın önceki aylarına göre çok daha zayıf bir performans göstermesine neden oldu.

2023 Yılında En Fazla Yükselen Hisseler

Mevcut yıl sona ererken yatırımcılar hangi hisselerin pozitif ayrışarak kazanç oranlarıyla Borsa İstanbul’daki diğer şirketleri solladığını merak ediyor. Investing yazarlarından Günay Caymaz, Borsa İstanbul’da yıllık bazda en çok kazandıran 5 şirketi sıraladı.

Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! 2023’te Zengin Eden KağıtlarKaynak: Paratic Piyasalar

2023’te yıllık bazda en çok kazandıran şirket yüzde 1020 oranında yükselen İş Bankası B Grubu (ISBTR) oldu. 2023’ün Ocak ayında 46 bin TL seviyelerinden hareketlenen ISBTR, oldukça sert bir yükseliş hareket hareketine girdi. Hisse, 26 Aralık’ta tavandan işlem görerek 548 bin 815 TL’ye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Günay Caymaz, ISBTR’nin hisse başına karı istikrarlı artırması, düşük F/K oranı ve İş Bankası’nın yılı karlı kapatacağına yönelik beklentilerin pozitif yönler olduğunu söyledi. Fakat hissedeki fiyat oynaklığının yüksek olması, bankanın brüt kar ve nakit akışında zayıflama olmasının negatif olduğu aktarıldı.

Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! 2023’te Zengin Eden KağıtlarKaynak: Investing.com

Hissenin 700 bin TL bölgesinde dirençle karşılaştıktan sonra düzeltme eğilimine girdiğinin görülebileceğini ifade eden Caymaz, 430 bin TL’nin en önemli destek bölgesi olduğunu aktardı.

Olası bir kırılmada 305 bin TL ve ardından 193 bin TL’ye kadar bir geri dönüşün mümkün hale gelebileceğini sözlerine ekledi.

Tetamat Gıda

Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! 2023’te Zengin Eden KağıtlarKaynak: Investing.com

Listenin ikinci sırasında yer alan Tetamat Gıda (TETMT), yatırımcısına yıllık bazda yüzde 928 kazandırdı. Hisse yılın ilk yarısında düşük ağırlıklı yatay bir görünüme sahipken ikinci yarıda yükselişe geçti ve Mayıs ayındaki dip fiyatı olan 173 TL’den 3037 TL’ye kadar çıktı.

Uzman, gıda perakende sektöründe 3,39 milyar TL ile orta sıralarda konumlanan TETMT’nin mali durum açısından çok iyi bir görüntü vermediğini belirtti. Şirketin hisse başına karda düşüş eğiliminde olduğunu, son bir yılda karlı olmadığını aktardı. Hissede yüksek belirsizlik olduğunu ifade etti ve hissenin yüzde 54 oranında bir düzeltme görebileceğini paylaştı.

Politeknik Metal

Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! 2023’te Zengin Eden KağıtlarKaynak: Investing.com

Listenin üçüncü sırasında Politeknik Metal Sanayi ve Ticaret (POLTK) yer aldı. Caymaz, POLTK için dikkat çeken noktanın Kontrolmatik (KONTR) payının ardından yüzde 3320 oranında değer artışıyla yükseliş trendini uzun vadeli devam ettirdiğini kaydetti.

Şirketin 50,6 milyar TL piyasa değeriyle endekste en büyük 5. şirket konumunda yer aldığına dikkat çekti. POLTK’nin karlılık, büyüme ve nakit akış kalemlerinin hisse momentumu ile paralel olarak çok iyi performans göstererek finansallarla desteklendiğini belirtti.

Hissede 5 bin TL’nin altına kadar sert bir düzeltme görmenin mümkün olabildiğini, ancak destek bölgesinin korunduğu sürece trendin devam edebileceğini aktardı.

Ray Sigorta

Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! 2023’te Zengin Eden KağıtlarKaynak: Investing.com

Yıllık bazda en çok kazandıran şirketler arasında üçüncü sırada Ray Sigorta (RAYSG) yer alıyor. RAYSG, yıllık bazda yüzde 846 oranında kazandı.

Günay Caymaz, 21 TL bandından 207 TL seviyelerine kadar yükselerek gözde hisseler arasına adını yazdırdı. Ray Sigorta’nın 33,9 milyar TL piyasa değeriyle Türkiye Sigorta’dan sonra ikinci en büyük sigorta şirketi olduğunu paylaştı.

Hissede InvestingPro adil değer tahmininin RAYSG’nin fiyat/defter değeri, fiyat/satış oranı ve F/K çarpanlarına göre 2024 yılı içinde yüzde 51 düzeltmeyle 102 TL seviyelerine kadar gerileme potansiyeli olduğunu bildirdi.

Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Bu Hisse Yüzde 1020 Kazandırdı! 2023’te Zengin Eden KağıtlarKaynak: Investing.com

2023’te yıllık bazda en çok kazandıran 5. şirket Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (PEKGY) oldu. Caymaz, şirketin finansal açıdan bakıldığında fiyat momentumuyla öne çıkan şirket, büyüme, karlılık ve nakit durumuna göre iyi bir performans sergilemeye devam ettiğini belirtti. Brüt kar marjının zayıf seyretmesi, FVÖK değerleme oranının yüksek olması ve temettü ödememesinin handikap olarak görülebileceğini aktardı.

Hissede 29,3 TL en yakın destek olarak görülürken hemen altında 25,5 TL’de ikinci bir destek noktası bulunduğunu ifade etti. Bu destek alanının altında düzeltme hareketinin başlaması durumunda hisse fiyatı için bir sonraki durağın 14 TL bölgesi olabileceğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.