Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hisse 242 TL’ye Çıkabilir! Aracı Kurum “AL” Dedi

Yatırımcıların yakından takip ettiği ve analistlerin gündemde tuttuğu Tüpraş hisseleri için hedef fiyat açıklandı. İşte detaylar;
Bu Hisse 242 TL’ye Çıkabilir! Aracı Kurum “AL” Dedi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 21 Mayıs’tan bu yana aşağı yönlü hareketler öne çıkarken milyonlarca yatırımcı gelecek dönemlerde hangi hisselerin kazanç sağlayacağını ve güçlü bir performans sergileyeceğini merak ediyor.

Aracı kurumlar bilançosunu ve yatırımlarını beğendikleri şirketler için araştırma raporları paylaşarak yatırımcılara önemli bilgiler sunuyor. İş Yatırım, 3 Temmuz’da Tüpraş için değerlendirmelerini ve hedef fiyatını açıkladı.

Analistler, sürdürülebilir havacılık yakıtından (SAF) gelecek tahmini FAVÖK katkısını değerlemeye dahil ettiklerini ve 2024 FAVÖK tahminini hafif aşağı yönlü revize ettiklerini belirtti. SAF satışlarından 2027 yılında 55 milyon dolar 2028-2023 yılları arasında yıllık 110 milyon dolar ilave FAVÖK katkısı öngörüldüğü aktarıldı.

“Finansallarda İyileşme Bekleniyor”

2024’ün ilk yarısında RUP bakımının etkisiyle zayıf seyreden operasyonel performansın hisseyi olumsuz etkilediği ifade edildi. Yılın ikinci yarısında bakım çalışmasının tamamlanmasının etkisi, ortalama üzeri ürün marjları, daha yüksek beyaz ürün verimi ve ham petrol fiyat farklarının katkılarıyla finansallarda iyileşme beklendiği vurgulandı.

Tüpraş için aşağı yönlü riskler:

GCM Yatırım Banner

– Avrupa’da rafineri ürünleri talebinde beklenenden daha fazla daralma

– Ürün piyasalarında savaş kaynaklı tedarik sorunlarının ortadan kalkması veya hafiflemesi

– Küresel rafinaj kapasite artışlarının beklenen seviyelerin üzerinde gerçekleşmesi

– Enerji maliyetlerinde beklenenden fazla artış

Kapasite artışlarında yaşanacak gecikmeler ile ağır ham petrol arzında artış yaşanması ise yukarı yönlü temel riskler olarak sıralandı.

Analistler TUPRS için 242 TL hedef fiyatını ve “al” tavsiyesini korudu. Hissede yüzde 49’luk getiri potansiyeline işaret edildi. Şirketin 10,38 TL ikinci bir temettü ödemesi yapmasının beklendiği paylaşıldı.

Bu Hisse 242 TL’ye Çıkabilir! Aracı Kurum “AL” DediKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 134,3 TL’den tamamlayan TUPRS, 2 Mayıs’ta 204 TL’ye kadar çıktı ancak bu seviyede tutunamadı. Devam eden süreçte satış baskısıyla bir miktar gerileyen hisse, 3 Temmuz saat 15.25 itibarıyla 166,1 TL’den işlem görüyor.

Hissede haftalık yüzde 2, aylık yüzde 6 değer kaybı gerçekleşti. Yıllık kazanç ise yüzde 133 seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın