Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hafta Meclis’te Neler Olacak? İşte Öne Çıkan Başlıklar

TBMM bu hafta eğitimden adalete, kamu harcamalarından uluslararası anmalara kadar pek çok önemli konuyu görüşmek üzere yoğun bir mesaiye başlıyor. İşte detaylar;
Bu Hafta Meclis’te Neler Olacak? İşte Öne Çıkan Başlıklar
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yeni haftaya yoğun bir mesaiyle başlıyor. Meclis gündeminde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi, 9’uncu Yargı Paketi ve kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeler bulunuyor.

TBMM Genel Kurulu, 9 Temmuz Salı günü haftalık çalışmalarına başlayacak ve Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’ni ele alacak. Bu düzenleme ile eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak.

Bu kapsamda şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve bu suçlar doğrudan tutuklama sebebi sayılacak. Ayrıca Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmen adaylarına hazırlık eğitimi verilecek.

Üç yıllık çalışma süresini tamamlayan sözleşmeli öğretmenler, talepleri halinde kadroya atanabilecekler. Öğretmen kadrolarına atananlar mazerete bağlı olarak yapılacak yer değiştirmeler hariç 1 yıl süreyle yer değiştiremeyecek.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanılmasını kolaylaştırma, kabul etme, bulundurma, kullanma suçları ile hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş suçları ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkum olanların öğretmenliği sona erecek.

GCM Yatırım Banner

TBMM Genel Kurulu, 11 Temmuz Perşembe günü, Srebrenitsa Soykırımı’nın 29’uncu yılı dolayısıyla genel bir görüşme yapacak. 1995 yılında Sırp birliklerince gerçekleştirilen ve 8 binden fazla Boşnak sivilin hayatını kaybettiği bu trajedi, Meclis’te anılacak.

9’uncu Yargı Paketi Adalet Komisyonu’nda

Yeni haftada Adalet Komisyonu, 9’uncu Yargı Paketi’nin görüşmelerine başlayacak. Bu pakette, hakaret suçunun uzlaştırma kapsamından çıkarılması ve arabuluculuk için yeni düzenlemeler yer alıyor. Hukuk mezunlarına yönelik uzlaştırmacı olma şartları da bu teklifte düzenleniyor.

Kamuda Tasarruf Tedbirleri

Plan ve Bütçe Komisyonu, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeleri ele alacak. Kamu kurum ve kuruluşlarının harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından denetlenecek.

Tasarruf tedbirlerine uymayanlar hakkında disiplin hükümleri uygulanacak. Ayrıca, akaryakıt ikmali sadece lisanslı istasyonlarda yapılabilecek ve yönetim kurulu üyelerine yapılacak ödemeler sınırlandırılacak.

Akran Zorbalığı Alt Komisyonu

Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Akran Zorbalığının Araştırılması Alt Komisyonu ilk toplantısını yapacak. Bu toplantıda, komisyon başkanı seçilecek ve çalışma takvimi belirlenecek.

İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve ilgili odaların yetkililerini dinleyecek.

Salı ve Çarşamba günleri ise Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.