Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu 7 Sektör 2023’te İhracat Rekoru Kırdı!

Türkiye’nin sanayi ihracatı 2023’te yüzde 2,6 oranında düşse de bazı alt sektörlerde yüksek ihracat oranlarıyla yeni zirvelere ulaşıldı. İşte detaylar;
Bu 7 Sektör 2023’te İhracat Rekoru Kırdı!
HABER GİRİŞ

Jeopolitik krizlerle, savaşlarla, felaketlerle ve belirsizliklerle dolu 2023 yılı sona erdi. Özellikle Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş depremleri, ihracat tarafında olumsuz etkilere neden oldu.

Bölgenin iyileştirilmesi için yapılan çalışmaların ardından üretimde normalleşme sürecinin başlamasıyla Türkiye’nin ihracat performansı artarak devam etti. Firmaların dünya markası haline gelmek için girdiği yarışta birçok sektör ihracatta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İhracatçıların alternatif pazarlara yönelmesiyle Türk ürünlerine yönelik talep yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 12 Ocak’ta paylaştığı dış ticaret endeksleri raporuna göre dış ticaret haddi 2023’ün Kasım ayında 6,9 puan artarak 86,3 seviyesine çıktı.

Sanayi İhracatı Ne Durumda?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye’nin ihracatı 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 0,6 artarak 255 milyar 808 milyon 922 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde sanayi ihracatı yüzde 2,6 düştü ve 180 milyar 818 milyon 623 bin dolara düştü. Genel ihracatta gerileme görülse de bazı sektörler ihracat rekoru kırmayı başardı. Sanayi sektörünün Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 81,5 seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Otomotiv Sektörü İlk Sırada

2023’te otomotiv endüstrisi 35 milyar 4 milyon 230 bin dolar ihracatla sanayinin alt kolları arasında en çok ihracat yapan sektör olarak rekor kırdı.

Bu dönemde elektrik ve elektronik 16 milyar 227 milyon dolar, makine ve aksamları 11 milyar 338 milyon dolar, mücevher sektörü 7 milyar 641 milyon dolar, iklimlendirme sanayisi 7 milyar 170 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayisi 5 milyar 546 milyon dolar ile ihracatta yeni zirveye ulaştı.

Sanayi gurubunda rekor kırılan sektörlerin en fazla ihracatı Avrupa ülkelerine yaptığı görüldü. Söz konusu sektörler arasında en yüksek ihracat gerçekleştiren iller otomotiv endüstrisinde Kocaeli, elektrik ve elektronik, makine ve aksamları ile mücevher sektöründe İstanbul; gemi, yat ve hizmetlerinde Yalova oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.