Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC ve Kriptoda Bu Hafta Fiyatları Etkileyecek Önemli Tarihler

Öncü kripto para birimi Bitcoin fiyatını ve kripto para piyasalarının genelini bu hafta etkileyebilecek pek çok gelişme mevcut. İşte detaylar...
BTC ve Kriptoda Bu Hafta Fiyatları Etkileyecek Önemli Tarihler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin (BTC) fiyatı, art arda sekiz kırmızı günlük mum çubuğunun ardından Pazar gününü yeşil bir günlük mumla kapatmayı başardı. BTC başta olmak üzere kripto piyasası, yeni gelişmeler eşliğinde trend belirleyici olabilecek bir haftaya giriyor. Özellikle Cuma gününün bir kez daha haftanın en önemli günü olabileceği konuşuluyor.

İşte Bitcoin ve kriptoda bu hafta fiyatlar üzerinde etkili olması muhtemel gelişmelerin tarihleri;

Geçen hafta ABD dolar endeksi (DXY), tarihsel olarak önemli bir destek seviyesinden sıçrayarak Bitcoin ve kripto piyasaları üzerinde önemli bir baskı oluşturdu. Beklenenden daha zayıf tüketici beklentileri, azalan ABD tüketici güven endeksi ve çekirdek enflasyon, bu hafta ana odak noktası olmaya devam edecek olan DXY’yi destekledi.

Bu Hafta Bitcoin ve Kripto için Önemli Tarihler

Amazon’un NFT market lansmanını gerçekleştireceği bugünün ardından 16 Mayıs Salı günü, ABD Sayım Bürosu, Nisan ayı için ABD perakende satışlarının nihai rakamlarını açıklayacak. Mart ayı için nihai rakam, – yüzde 0.4 olan tahminin oldukça altında – yüzde 0.6 oldu. Nisan ayı için tüketici güveninin yüzde 0.7 oranında toparlanması bekleniyor.

Güçlü tüketici harcamaları DXY için destekleyici olarak görülüyor ve ralliyi hızlandırabilir. Öte yandan, beklenen tahminin altında kalırsa, tüketicilerin harcama konusunda isteksiz oldukları tablosu ortaya çıkacak. Buna bağlı olarak, DXY’nin Bitcoin ve kripto fiyatları için bir arka rüzgar sağlayarak yeniden konsolide olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

17 Mayıs Çarşamba günü ABD Nüfus Sayımı Bürosu, Nisan ayı için ABD inşaat izinlerine ilişkin ön rakamları açıklayacak. Son zamanlarda ABD borsası ve ardından Bitcoin fiyatı, beklenenden iyi gelen konut verilerine olumlu tepki verdi.

Nisan ayında verilen yeni konut ruhsatı sayısı 1.430 milyon ile tahminlerin biraz üzerinde gerçekleşti. 1.430 milyon ruhsat beklentisinin tekrar aşılması, pazar için başka bir katalizör olabilir.

Çarşamba günü ayrıca Avrupa Bölgesi yıllık enflasyon oranı (TÜFE) açıklanacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haftanın Son Günlerinde Yoğunluk Artıyor

Bir gün sonra yani 18 Mayıs Perşembe günü, Philadelphia Fed en son imalat endeksini açıklayacak.

Endeks üst üste dördüncü ayda -19,0 olan tahminlerin altında kalırsa, finans piyasasındaki aşağı yönlü tepkinin geçen ay olduğu gibi tekrarlaması muhtemel. Öte yandan, tahminin üzerinde bir değer, yakın gelecekte bir durgunluk olasılığını azaltacağı için yükseliş işareti olabilir.

Perşembe günü ayrıca Bitcoin Miami etkinliği başlayacak ve etkinlik Cumartesi gününe kadar devam edecek. Etkinlerdeki gelişmeler ve söylemler yakından takip edilecek.

Aynı gün ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, stablecoinler ile ilgili bir görüşme gerçekleştirecek.

FED Temsilcileri Haftanın Önemli Oyuncularından Olacak

Genesis’in iflas sürecinin tamamlanmasının beklendiği 19 Mayıs Cuma günü ise FED Başkanı Jerome Powell’ın kameraların önüne geçmesi ve önümüzdeki aylarda FED’in faiz oranı ve para politikası duruşu hakkında yeni bilgiler vermesi beklentileri nedeniyle haftanın en önemli günü olarak görünmekte. Bu süreçte piyasa oynaklığının artması muhtemel görünüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @KobeissiLetter

Özellikle, bu hafta her biri farklı bir bakış açısıyla 14 FED üyesinin konuşmasının planlanmış olması da dikkatleri çekiyor. The Kobeissi Letter konu ile ilgili sosyal medya paylaşımında beş gün içinde konuşan 14 FED üyesinin olacağına dikkat çekti.

Paylaşımda, her birinin farklı görüşler sunmaya hazır olduğu ve FED’in enflasyon ve volatilitenin kaynağı haline geldiğine dikkat çekilirken, bu durumun FED’in oluşum sebebinin tam tersi olduğu vurgulandı.

Bitcoin fiyatı, haber yazımı itibarıyla son 24 saat içinde yüzde 2 civarında yükselişle 27.350 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.