Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC Fiyatını 44 Bin Doların Üstüne Çıkaran Bu Etkenlere Dikkat!

Bitcoin'in fiyatı, uzun süre dar bir aralıkta sıkıştıktan sonra 44 bin doların üstüne hamle yapmayı başardı. Bu nasıl oldu? Sırada ne var? Detaylar haberde;
BTC Fiyatını 44 Bin Doların Üstüne Çıkaran Bu Etkenlere Dikkat!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC), Spot Bitcoin ETF’lerinin Ocak ayında alım satım için onaylanmasından bu yana ilk kez 44 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu fiyat artışının, son zamanlarda boğaların lehine gelişen çeşitli faktörlerden kaynaklandığına inanılıyor.

Ünlü kripto analisti Ali Martinez, kripto analitik platformu Glassnode’un verilerine dayanarak yakın zamanda Bitcoin balinalarının daha fazla BTC biriktirdiğini ve şu anda yaklaşık 73 yeni adresin 1.000 BTC veya daha fazlasına sahip olduğunu açıkladı.

Bu rakamın son iki haftada yüzde 3,66’lık bir artışa işaret ettiğini ve böylece birikim eğiliminin devam ettiğini ifade etti.

BTC Balina Adresleri Yükselişte
Kaynak: Glassnode

Balinalar, özellikle Bitcoin’in 40 bin doların altına düşmesinin ardından dikkat çekici bir satın alma çılgınlığına girişmişti. Amiral gemisi kriptonun, GBTC Spot Bitcoin ETF’inin sağlayıcısı Grayscale’in önemli satış baskısı nedeniyle bu seviyeye düştüğüne inanılıyor. Ancak varlık yöneticisi, fondan çıkışların azalmaya devam etmesi nedeniyle son zamanlarda BTC satışlarını sakinleştirdi. Bu da Bitcoin’in son dönemdeki fiyat artışına katkıda bulunmuş olabilecek bir başka faktör olarak görülüyor.

Zincir üstü analiz platformu Arkham Intelligence’dan alınan veriler, FTX ve Alameda Research gibi diğer kurumsal balinaların da kripto tokenlarını elden çıkarmayı azalttığını gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Spot Bitcoin ETF’leri sayesinde Bitcoin’e yönelik kurumsal talep artış göstermiş durumda. Bu durum, bu fonların piyasaya sürülmelerinden bu yana elde ettikleri başarı tablosuna bakıldığında açıkça görülmekte. Sonuç olarak, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock gibi bu fonların ihraççıları önemli miktarda Bitcoin biriktirmek durumunda kaldı.

BTC Fiyatı 8 Şubat'ta Yükseliş Eğiliminde
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Son zamanlarda, bu varlık yöneticilerinin 657 binden fazla BTC’ye sahip olduğu ve bunun Bitcoin’in dolaşımdaki arzının yüzde 3’ünden fazlasını oluşturduğu bildirildi. Yeni listelenen Spot Bitcoin ETF’leri (Grayscale hariç) tek başına yaklaşık 187 bin BTC’ye sahip olup, ilginç bir şekilde bu fonlar 190 bin BTC’ye sahip olan MicroStrategy’yi geçme yolunda ilerlemektedir.

Hong Kong ve Tayland’da Dikkat Çeken Gelişmeler Var

Bu arada, Spot Bitcoin ETF’lerinin, ülkenin mali düzenleyicilerine halihazırda yapılan 10 başvuru ile Hong Kong‘da yakında başlayabileceği belirtiliyor. Bu, ABD’deki onay söylentilerinin geçen yılın sonuna doğru Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak, mevcut fiyat artışını yönlendirebilecek başka bir anlatı olarak öne çıkıyor.

Hong Kong, Asya’da kripto coşkusu gösteren tek ülke değil; Tayland‘ın kısa süre önce kripto ticaretinde KDV’yi (Katma Değer Vergisi) kaldırdığı duyurulmuştu. Bu çığır açıcı karar, yatırım çekmeyi ve ülkeyi inovasyon için bölgesel bir merkez haline getirmeyi hedefleyerek Tayland’ı dijital varlıkların benimsenmesinde öncü olarak konumlandırıyor.

Çeşitli faktörlerin tetiklediği yükseliş, Bitcoin’in geleceği için umut verici bir tablo çiziyor ve birçok kişi bunun başka bir boğa koşusunun başlangıcı olup olmadığını merak ediyor. Bunu zaman gösterecek ama kesin olan bir şey var: Bitcoin boğaları geri döndü ve yüksek sesle kükremeye başladılar.

Bitcoin fiyatı, haber yazımı itibarıyla, son 24 saatte yüzde 4 artışla 44.700 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın