Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BSC Ağındaki Venüs Protokolünde 200 Milyon Dolar Tasfiye Edildi

XVS’de yaşanan fiyat artışı büyük tasfiyeler yaşanmasına neden oldu.
BSC Ağındaki Venüs Protokolünde 200 Milyon Dolar Tasfiye Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Venüs protokolü Bitcoin’de yaşanan sert düşüşün etkisiyle yönünü aşağı çevirdi. Kripto para günlük grafikte %20’den fazla değer kaybetti ve 65 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bu düşüş 200 milyon dolar değerinde pozisyonun tasfiye edilmesine neden oldu.

Venüs protokolü, Binance Smart Chain üzerinde merkezi olmayan finans (DeFi) borç verme ve borçlanma hizmetleri sunuyor. Kullanıcıların XVS’yi teminat olarak kullanarak borç almaları sağlanıyor. Ödünç alınan fonların değerinin her zaman verilen teminattan düşük olması gerekiyor.

XVS günlük grafik
Kaynak: The Block

Geçtiğimiz günlerde piyasadaki olumsuz ortama rağmen yükselen fiyat ve sonrasındaki düşüş tasfiyelerin ana nedeni olarak gösteriliyor. XVS geçtiğimiz gün %90 yükselerek 76 dolardan 144 dolara çıktı. Sonrasında ise 45 dolara doğru bir düşüş yaşandı. Kaldıraçlı işlem yapan yatırımcıların büyük zarar ettiği belirtiliyor.

Binance’e ait kripto cüzdanı ve banka kartı sağlayıcısı Swipe’ın kurucusu olan Venus Protokolü kurucusu Joselito Lizarondo’ya göre, fiyat artışının nedenleri, sınırlı miktarda token arzıyla birlikte büyük piyasa siparişleri olmuştu.

Venüs, Chainlink’i fiyat oracle’ı olarak kullanıyor ve Chainlink, XVS fiyat verilerini yalnızca Binance’ten alıyor gibi görünüyor. Binance borsası genellikle yüksek likiditesi ile biliniyor. Ancak XVS’nin düşük likiditeye sahip olması, fiyatın kolayca manipüle edilmesini sağlıyordu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Bitcoin Günü Nasıl Kapatır?

Binance’de fiyat yükseldiğinde, Venüs protokolü bunu tüm piyasanın göstergesi olarak aldı ve daha büyük kredileri onayladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.