Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya’nın Yeni Başkanı Özelleştirme Planlarını Twitter’dan Duyurdu

Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, hava ve deniz limanları için özelleştirme planlarını duyurdu. İşte detaylar;
Brezilya’nın Yeni Başkanı Özelleştirme Planlarını Twitter’dan Duyurdu
HABER GİRİŞ

Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Salı günü yemin etmiş ve kongreyi derhal yolsuzlukla mücadele etmeye çağırarak ülkesi için yorulmadan çalışacağına dair söz vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan Bolsonaro’yu; “harika bir göreve başlama konuşması yapan Jair Bolsonaro’yu tebrik ederek, ABD seninle” ifadeleriyle kutlamış, Bolsonaro da “Sevgili Bay Başkan Donald Trump, cesaret veren sözlerinizden gerçekten memnuniyet duydum. Birlikte, Tanrı’nın yardımıyla halkımıza refah ve kalkınma getireceğiz” diyerek yanıt vermişti.

1 Ocak’ta göreve başlayan sağ milliyetçi Jair Bolsonaro, koltuğa oturmasından yalnızca 2 gün sonra Twitter’dan bir özelleştirme planı açıkladı.

Brezilya’nın Yeni Başkanı Hava ve Deniz Limanları için Özelleştirme Planlarını Twitter’dan DuyurduBuna göre çiçeği burnunda başkan, 12 havalimanı ve 4 deniz limanını özelleştireceğini Twitter hesabından duyurdu. Söz konusu özelleştirmelerin ilk etapta 7 milyar Brezilya reali (1.85 milyar dolar) seviyesinde yatırım alacağını kaydetti.

İlgili haberde Jair Bolsonaro’nun yüzlerce bürokratik yönetim organı tarafından baskılanan Brezilya ekonomisindeki karışıklığı çözmeyi amaçlayacağını söylediği de belirtildi.

Brezilya’nın Yeni Başkanı Taahütleri Yeni Ekonomi Bakanı Paulo Guedes de Çarşamba günü yaptığı açıklamada önceliklerini; “ekonomiyi açmak, vergileri basitleştirmek, özelleştirmek, kaynakları bağımsız yönetime geçirmek ve sosyal konulara odaklanmak” olarak dile getirmişti. Yatırımcılar önemli bir özelleştirme programı beklerken devlet enerji şirketi Eletrobras’ın hisseleri, varlıklarının satılacağı beklentileriyle yüzde 20.7 seviyesinde artmıştı.

Ancak gözlemciler Jair Bolsonaro’nun serbest piyasa taraftarı Paulo Guedes’in devlet şirketlerini özelleştirmesine ne kadar izin vereceği konusunda şüpheliydi.

 Jair Bolsonaro Özelleştirme Planı Nitekim yeni başkan, ekonomiyi serbestleştirmeyi ilke olarak kabul ederken Eletrobras veya devlet petrol şirketi Petrobras’ın temel varlıklarını satma hususuna ihtiyatlı davranmak gerektiğini savunuyordu.

GCM Yatırım Banner

Neticede 2 yıl önce tarihinin en kötü resesyonunu yaşayan Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi için geri dönüş umutları Bolsonaro ekibinin taahhütleriyle canlandı ve bu durum piyasalara da yansıdı. Öyle ya da böyle Bolsonaro’nun seçim kampanyasında Brezilya ekonomisinin bazı bölümlerini devlet işletmelerinden özel sektör operasyonlarına geçirme vaadi vardı. Perşembe günü atılan tweet de bu ideolojiye olan bağlılığın üzerini çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.