Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya, IDB Başkanlık Adayı için Uluslararası Destek Arayışında

Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes, hükümetin IDB başkanlığına çıkaracağı aday için destek istediğini söyledi. Detaylar haberde...
Brezilya, IDB Başkanlık Adayı için Uluslararası Destek Arayışında
Yorum

Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes, hükümetin önümüzdeki günlerde sunulması beklenen, Amerika Kıtası Kalkınma Bankası’nın (IDB) başkanlığına ülkenin adayı için uluslararası destek aradığını söyledi.

Latin Amerika’nın en büyük kalkınma bankası başkanlığı seçimi, bir etiğe aykırı bir olay nedeniyle ABD’li Mauricio Claver-Carone’un görevden alınmasının ardından 20 Kasım’da yapılacak.

Washington’da Uluslararası Para Fonu toplantılarına katıldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında Guedes, Brezilya adayını resmi olmayan bir görüşmede ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a açıkladığını ve bundan memnun olduğunu söyledi.

Bakan, konunun bu hafta Kolombiya ve Şili ile de tartışıldığını, ancak adaydan bahsedilmediğini ifade etti. Guedes, “Bankayı yöneten kim olursa olsun, Brezilya’dan önce bir daha başkanlık yapamayacağını düşünüyoruz. Brezilya 63 yıldır izliyor ve hiçbir zaman başkanlık yapmadı. Bunu hak ettiğimizi düşünüyoruz, temsili bir GSYİH’mız var, güçlü bir ekonomiyiz” açıklamasında bulundu.

Guedes, Latin Amerika ve Karayipler’de büyük bir yatırımcı olan ve 2021’de 23.4 milyar dolarlık finansman ve diğer finansal taahhütler sağlayan IDB’nin beş yıllık bir dönemi için destek arayışında olduklarını belirtti.

Bakan, Brezilyalı adayın siyasi bir pozisyonla ilişkilendirilmeyeceğini de sözlerine ekledi. Diğer yandan Brezilya’a cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair geri sayım sürüyor. 30 Ekim’de, solcu eski Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve sağcı görevdeki Jair Bolsonaro, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur için yarışacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu