Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya Hazine Bakanı: Hükümet Daha İstikrarlı Bir Mali Temele Dönmeli

Coronavirüs salgınından en kötü etkilenen üçüncü ülke olan Brezilya’da, artan kamu borcuna dikkat çeken Hazine yetkilisi, sağlam bir mali zemin için harcamaların kısılması gerektiğini söyledi.
Brezilya Hazine Bakanı: Hükümet Daha İstikrarlı Bir Mali Temele Dönmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Brezilya, pandeminin en başından bu yana en kötü etkilenen ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldı. Şu anda vaka sayısı bakımından Amerika ve Hindistan’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

137 bin insanın hayatını kaybettiği coronavirüs salgını ikinci çeyrekte Brezilya gayrisafi yurt içi hasılasını sert düşürerek, resesyona soktu. Hazine Bakanı Bruno Funchal, mali tarafın çok fazla baskı altında olduğunu söyleyerek uyarıda bulundu.

Hazine Bakanı Reuters’e verdiği röportajda, Brezilya’nın daha istikrarlı bir mali temele dönmesi gerektiğini söyledi.
Brezilya Ekonomisi Daralma
Kaynak: IBGE

Son dönemde borçlanma maliyetlerinde çok ciddi artış olduğunu belirten Funchal, piyasa dalgalanmasının da göz önünde bulundurularak, hükümetin harcamalarını azaltması gerektiğinin altını çizdi.

2021 yılının sonuna kadar hükümetin mali ve ekonomik reform gündemini yeniden yoluna sokmak zorunda olduğunu belirtti.

Worldometers verilerine göre Brezilya’da 4 milyon 560 bin 83 pozitif vaka bulunuyor. Enfekte olan hastaların 3 milyon 887 bini tedavi olup sağlığına kavuştu.

GCM Yatırım Banner

Günlük vaka sayısı 29 Temmuz’da 71 bine yakın gelerek pik noktayı görmüştü. Son 24 saat içinde ise 15 bin 454 yeni vaka bildirildi. Ekonomi otoriteleri salgının meydana getirdiği sorunları düzeltmek için yapılan devasa harcamaların bütçe açığı ve kamu borcunu da rekor seviyelere getirdiğini belirtiyor.

Şu süreçte hataya yer olmadığını ifade eden Bakan, faiz oranı eğrilerindeki yükselişe dikkat çekti.
Brezilya Faiz Eğrisi
Kaynak: Reuters

Brezilya Merkez Bankası politika faiz oranını son iki toplantıda %2,00 seviyesinde tuttu. 2019’un sonunda %4,5 olan oranı enflasyondaki değişime bağlı olarak bu yılın Şubat ayından itibaren kademeli şekilde düşürüldü.

Pandeminin ekonomide yarattığı etki, bankaların kredi verme potansiyelleri gibi gelişmeler doğrultusunda faiz eğrilerinde sert bir yükseliş olduğu ve bunun istikrara kavuşturulması gerektiği söylendi.

Mali açıdan önümüzdeki sürecin çok fazla baskı altında olduğunu dile getiren Funchal, Merkez Bankası yetkilileri ile piyasaya müdahale, uzun vadeli getirileri düşürmek, tahvil satın alma ve faiz eğrisini düzleştirmek gibi konular için herhangi bir görüşme yapmadıklarını aktardı.

Brezilya Hazine Bakanlığı’nın önümüzdeki bir yıl içinde 154 milyar dolar borcu finanse etmek zorunda kalacağı biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın