Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bozuklar Cebe Sığmıyor! 2,5 TL’lik Madeni Para Geliyor

Bazı haber kaynaklarının aktardığı bilgilere göre 2,5 TL’lik madeni para tedavüle girecek. Erdoğan’ın onayının beklendiği iddia ediliyor. İşte detaylar;
Bozuklar Cebe Sığmıyor! 2,5 TL’lik Madeni Para Geliyor
HABER GİRİŞ

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün 2,5 TL’lik yeni madeni paraları basmak üzere son aşamaya geldiği öğrenildi. Kaynakların aktardığı bilgilere göre 2,5 TL’lik madeni para için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan onay bekleniyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in kaleme aldığı haberde, yeni madeni paralar Erdoğan’ın onayının ardından kısa sürede basılarak tedavüle çıkarılacak. 2,5 TL’lik madeni paralar 34 yıl önce, 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı.

Kaynakların ifadelerine göre Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2 TL’lik madeni paraların basımı için öneri götürdü. Fakat Erdoğan, 2 TL’lik madeni para yerine 2,5 TL’lik madeni paranın daha uygun olacağını belirtti. Bu çerçevede Darphane yetkililerinin yeni madeni paralar için bir çalışma yapıp Cumhurbaşkanı’na sunduğu iddia ediliyor.

Tasarruf Edilecek

Bilgilere göre 2,5 TL’lik madeni parada Atatürk’ün kalpaklı fotoğrafının rölyefi kullanılmak üzere ilk çalışma tamamlandı. Fakat bu rölyef, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel olarak hatıra niteliğinde basılan 5 TL’nin üzerinde kullanıldı. Bu sebeple 2,5 TL’nin üzerinde yeni bir rölyefin kullanılacağı düşünülüyor.

Uzmanlar, 1 TL’lik madeni paranın basım maliyetinin 2 lira 30 kuruş olduğunu, 2,5 TL’nin de aynı maliyetle basılacağını, böylece hem tasarruf sağlanıp hem de piyasadaki bozuk para açığının kapatılacağını ifade ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.