Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Mayıs Ayında Doğal Gaz Tarifesini Sabit Tuttu

BOTAŞ, Mayıs ayındaki elektrik üretim amaçlı doğal gazın satış fiyatına ilişkin tarifelerde değişiklik yapılmadığını bildirdi. Detaylar haberde;
BOTAŞ Mayıs Ayında Doğal Gaz Tarifesini Sabit Tuttu
HABER GİRİŞ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), resmi internet sitesinde Mayıs ayının tarife tablosunu yayımladı. Yayımlanan yazıda, Mayıs ayı itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatı ile sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığı belirtildi.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, doğal gazda Mayıs ayında geçerli olacak mesken ve sanayi aboneleri ile elektrik üretime yönelik tarifelerin sabit kaldığı vurgulandı.

Tüm bunlara göre BOTAŞ, konut tüketicilerine gaz dağıtım şirketlerinin Mayıs’ta uygulayacağı satış fiyatının 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak belirlendiği paylaşıldı.

Sanayi abonelerine uygulanacak olan tarifeninse, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendiğine işaret edildi.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından aktarılan açıklamada elektrik üretim amaçlı tarifeninse 1000 metreküp doğal gaz için fiyatın 10 bin lira olarak belirlendiği açıklandı. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

GCM Yatırım Banner

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bütçesinden Karşılanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nin Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni’nde yaptığı açıklamayla bir ay boyunca konutlardaki doğal gaz tüketiminden para almayacağını duyurmuştu.

Bir ay boyunca tüm konutların doğal gaz tüketiminden ücret alınmayacağını paylaşan Erdoğan’ın müjdesi bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Doğal Gaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre konut, ibadethane ve cemevi abonelerin bir aylık doğal gaz bedellerinden ücret alınmayacağı vurgulandı.

Söz konusu bir aylık dönemin ise 24.04.2023 (bu tarih dahil) tarihinden, 31.05.2023 tarihine kadar olan faturaların tamamını kapsadığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacağı bildirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın