Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Duyurdu: Doğal Gaza Haziran Ayında Zam Var mı?

BOTAŞ, Haziran ayı itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatının yanı sıra sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığını duyurdu. Detaylar;
BOTAŞ Duyurdu: Doğal Gaza Haziran Ayında Zam Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BOTAŞ, 2023 yılı Haziran ayı doğal gaz toptan satış fiyat tarifesini internet sitesinden yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyurdu. Haziran ayı itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatının yanı sıra sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığı belirtildi.

Açıklamada, Haziran 2023 dönemine ilişkin tarife tablosuna yer verildi. Tabloda dağıtım şirketleri, serbest tüketiciler, organize sanayi bölgesi, CNG ve LNG müşterileri için doğal gaz toptan satış fiyatlarına yer verildi.

Fiyat Tarifesi Nasıl Oluştu?

BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine Haziran ayı boyunca uygulayacağı satış fiyatının 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olduğu bilgisi verildi.

Sanayi abonelerinin tarifesinin, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendiği iletildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BOTAŞ

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatının 10 bin lira olduğu duyuruldu.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @botastr

“Ukrayna’dan Sonra Avrupa’da En Ucuz Doğal Gaz Bizde”

BOTAŞ’ın açıklamasında Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatının Türkiye’de uygulanmakta olduğunun altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın