Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boston FED Başkanı: Bu Sene Faiz İndirimi Beklemiyorum

FED’in 2023 boyunca faiz konusunda nasıl bir adım atacağı merak ediliyor. Boston FED Başkanı faiz indirimi beklemediğini aktardı. İşte detaylar;
Boston FED Başkanı: Bu Sene Faiz İndirimi Beklemiyorum
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan faiz kararları küresel piyasalar tarafından merakla takip ediliyor. FED, fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonu düşürmek için uzun süredir faiz artışı yapmayı tercih ediyor. Boston FED Başkanı Susan Collins, faiz ile ilgili beklentilerini paylaştı.

Collins, 2023 yılında piyasaların aksine FED tarafından herhangi bir faiz indirimi beklemediğini ifade etti.

Washington’da konferansta konuşan Başkan, enflasyon oranlarına dikkat çekti. Enflasyonun hala çok yüksek olduğunu, son göstergelerin enflasyonu yüzde 2’lik hedefe indirmek için daha çok yapacak işleri olduğunun sinyalini verdiğini söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell da yaptığı açıklamalarda sıklıkla yüzde 2 enflasyon hedefine vurgu yapıyor.

Bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunmayan Collins, 25 baz puanlık artışının uygun olabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen ABD’de Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflası, küresel piyasalarda büyük ses getirmişti. Söz konusu krizlerin FED’in kararlarını etkileyeceği düşünülse de 25 baz puanlık artış yapılmıştı.

FED yetkilileri sıklıkla kameralar karşısına geçerek bankacılık sektörünün güçlü ve dirençli olduğunu ifade ediyor. Collins de bankacılık sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayarak FED’in bankacılık sisteminin güvenliği için tüm araçları kullanmak için hazır olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.