Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boş Ev Vergisi Satışları Artırdı!

Yüzde 25 zam sınırından kaçınmak isteyen ev sahiplerini köşeye sıkıştıran uygulamalardan olan boş ev vergisi konut satışlarıyla sonuçlandı. Ayrıntılar haberde...
Boş Ev Vergisi Satışları Artırdı!
HABER GİRİŞ

Konut sektöründe fahiş fiyatların önüne geçmek için aldığı kararlar arasına hayalet evleri de dahil eden ekonomi yönetimi ev sahiplerini satış yapmaya itti.Kiraya verilmeyen boş evlere vergi artışı planının devreye sokulacağı haberinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından konut satışlarının arttığı öğrenildi.

Hürriyet’e konuşan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, evini kiraya vermek istemeyen ev sahiplerinin daha yüksek kira beklentisinde olduğunu şöyle paylaştı:

“Kira artışına yüzde 25 sınırının getirilmesi, artan anlaşmazlıklar nedeniyle açılan tespit ve tahliye davalarının uzun yıllar sürmesi mülk sahiplerini bu yola itti. Şimdi boş ev için vergi denilmesi yeniden bir tedirginlik yarattı. Son günlerde evini satışa çıkarmak isteyenler arttı ve bu artışın sürmesini bekliyoruz.”

“Sahte Sözleşmeler Patlar”

Barınma krizine dönüşen yüksek kira artışlarının önüne geçmek için alınan çözümlerin başka sorunlar yarattığına işaret eden Akdoğan, “Evi boş tutamazsın denildiğinde ev sahibi bir yolunu bulur. Bir akrabası, tanıdığı ile sözleşme yapar ve sahte sözleşmeler patlar” dedi.

Cezalandırma sisteminin yanlış bir yol olduğunu belirterek, gerçekçi bir sonuca ulaşmak için odaklanılması gereken alternatif çözümleri şöyle özetledi:

GCM Yatırım Banner

“Mesela nasıl kamu sosyal konutta sübvansiyon yapıyor ya da kamu bankaları üzerinden kredi faizini düşürerek vatandaşa imkân tanıyorsa kirada da bu olabilir. Kamu kurumu, tespit edilen boş evleri ev sahiplerinden kendi kiralar, ulaşılabilir fiyatla ihtiyaç sahibine kiraya verir. Elbette kira krizine asıl çözüm üretim. Ama onun için gerekli olan 2-3 yıllık süreçte bu tip yollar denenebilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın