Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsaya Vergi Çelmesi: Yabancı Yatırımcı Rahatsız

Ekonomist Hikmet Baydar, vergi gündeminin borsayı ve yabancı yatırımcıyı nasıl etkileyeceğini açıkladı ve dezenflasyon sürecini kapsayan değerlendirmeler yaptı.
Borsaya Vergi Çelmesi: Yabancı Yatırımcı Rahatsız
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergiyle ilgili yaptığı açıklamalar milyonlarca yatırımcının gündemine yerleşti. Halihazırda yükseliş konusunda sıkıntılar yaşayan borsada vergi alınacağının ısrarla vurgulanması, BIST 100 endeksinde rekor seviye ile mesafeyi daha da açtı.

Ekonomist Hikmet Baydar CNBC-e’ye verdiği demeçte borsanın vergiyi sevmediğini ve işlem vergisinin çok riskli olduğunu vurguladı. Piyasalardaki en büyük problemin derinlik yani işlem hacmi olmaması olduğunu belirten Baydar, verginin hem derinliği hem de işlem hacmini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Böyle bir ortamda işlem vergisi oluştuğu taktirde yatırımcıların bu maliyete dikkat ederek piyasaya girmekten intina edebileceğini aktardı.

“Vergi Yükü Artacak”

Vergi kayıp ve kaçağının ciddi şekilde yönetileceğine işaret eden Baydar, borsadaki şirketlerin de vergi yükünün artacağını ifade etti.

Şu anda bir nabız yoklama döneminde olunduğunu kaydeden uzman, “İş dünyasının fikirleri alınıyor. Ancak Türkiye’de en yüksek vergiyi ödeyen kesim olan çalışan ve işçi kesiminin fikri alınacak mı acaba” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Yabancı Yatırımcı da Rahatsız”

Son dönemde bankacılık endeksinde sert satışlar görüldüğüne dikkat çeken Baydar, yabancı yatırımcının vergiden rahatsız olduğunu ve pozisyon değiştirdiğini paylaştı.

Gelişmekte olan piyasalarda hala bozuk iken böyle bir vergi çalışmasıyla piyasayı ürkütmenin doğru olmadığını belirtti.

“Dezenflasyon Süreci Zarar Görüyor”

Şimşek’in ciddi şekilde likidite girişi olduğunu söylediğine dikkat çeken Baydar, bunun döviz girişi anlamına geldiğini söyledi. Merkez bankasının bu dövizi satın almak için sürekli para bastığını dile getirdi.

Bu para basma gelişmesinin dezenflasyon sürecini ciddi şekilde etkilediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.