Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsaya İnanç Kalmadı! Çıkışlar Akın Akın

Savaş, seçim ve yüksek faiz gündemleriyle meşgul olan Borsa İstanbul’da ayrılık çanları çalıyor. Gelinen noktada rekor düzeyde yatırımcı çıkışı kayda geçti.
Borsaya İnanç Kalmadı! Çıkışlar Akın Akın
HABER GİRİŞ

Geçen yılın Ekim ayında Orta Doğu’da başlayan savaştan sonra kendine gelemeyen ve küçük yatırımcıların satış baskısıyla karşı karşıya kalan BIST 100 endeksi geride kalanlar için stres seviyesini yukarı taşıdı.

Yerel seçime gidilirken borsaya yabancı yatırımcı çekmek adına varlık fonunun çıkışa yoğunluk verdiği söylentileri ve kamu bankalarının hisse satışları Borsa İstanbul’da ne oluyor dedirtti.

2023’ü sınırlı bir yükselişle 7470 puandan kapatan ve yeni yıla yüzde 1’in altındaki toparlanmayla 7542 puan seviyesinden başlangıç yapan BIST 100 endeksi zayıf da olsa kırmızı mumlara direndiği izlenimi vermeye çalışsa da çok sayıda yatırımcının inancı kalmadı.

Senenin sonunda özellikle genç yatırımcıların borsada göç mevsimini başlattığı haberleri geldikten sonra Aralık ayı sonu itibarıyla yatırımcı sayısı çarpıcı düşüş yaşadı.


Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Aralık 2023 dönemi itibarıyla bir ayda 562 bin kişiyi aşkın çıkışla pay senedi yatırımcı sayısı 7 milyon 643 bin 867 düzeyine çekildi.

Son rekor çıkışla birlikte savaş çanlarının çaldığı Ekim ayından bu yana 912 bin yatırımcı borsadan vazgeçti.

GCM Yatırım Banner

Ekim 2023 döneminde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 8,6 milyon ile rekor seviyeyi görmüştü.
2021 yılında 2 milyon, 2022 yılında ise 3 milyon seviyesi yakalanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın