Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Göç Vakti: Gençler Nereye Gidiyor?

Endekste yaşanan düşüş yatırımcı sayısında da kendini gösterdi. Özellikle genç yatırımcı sayısında görülen çıkışlar borsada göç mevsiminin başladığına işaret etti.
Borsada Göç Vakti: Gençler Nereye Gidiyor?
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ortamında parasının değerini korumaya çalışan vatandaşlar akın akın borsaya giriş yaptı. Halka arz furyasıyla kısa günün kârıyla hareket eden çok sayıda küçük yatırımcı bu kez borsadaki her harekette yüksek reaksiyon göstererek endeksi satış baskısıyla karşı karşıya bıraktı.

Ekim ayında Orta Doğu’daki savaş haberleriyle düşüşü derinleşen BIST 100 endeksinde halka arzların tavan serisi de kısa ömürlü oldu.

Gelinen noktada Kasım ayı itibarıyla Borsa İstanbul tarihi yatırımcı göçüne şahitlik etti. Çıkışlardaki yaş grupları incelendiğinde ise genç yatırımcılar öne çıktı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Kasım 2023 döneminde yaklaşık 350 bin kişilik çıkış yaşandı. Bu kişilerin 101 bini ise 20-24 yaş arası yatırımcılar oluşturdu.

Borsada Genç Yatırımcıların Seyri
Kaynak: MKK

Böylece Ekim ayında ilk kez 1 milyon eşiğini aşan genç yatırımcı sayısı geçen ay 939 bin 653’e çekildi.

GCM Yatırım Banner

MKK verilerine göre yılbaşında 244 bin seviyesinde olan 20-24 yaş grubu yatırımcı sayısı 2022’nin başında 100 binin de altında kaldı.

Bu yaş grubundaki yatırımcı sayısı Kasım ayında yüzde 11 düştü. 25-29 yaş grubundaki düşüş ise yüzde 7,5 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.