Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsaya Aranan Taze Kan Bulundu: Savunma Şirketleri Beklemede!

Merkez’in sıkılaşma politikalarıyla yıldızı sönen borsayı tekrar parlatacak ve halka arzlara yeni bir serüven yaratacak şirketler için savunma alanı işaret ediliyor.
Borsaya Aranan Taze Kan Bulundu: Savunma Şirketleri Beklemede!
HABER GİRİŞ

Merkez’in sıkılaşma politikalarıyla yıldızı sönen borsayı tekrar parlatacak ve halka arzlara yeni bir serüven yaratacak şirketler için savunma alanı işaret ediliyor. Sıkılaşma adımları neticesinde finansman ihtiyacında zora düşen şirketler borsaya açılmaya devam ederken, Türk savunma sanayii şirketlerinin de sahaya ineceği bilgisi HERDEM Avukatlık Danışmanı Arın Demir’in bugünkü yazısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Demir, Ekonomim’deki yazısında, yüksek faiz ortamında cazibesi kaybolan borsada fark yaratabilecek bir sektörün halka arzlara da can suyu olacağını söyledi.

Devlet tarafından desteklenen Türk savunma sanayisinden şirketlerin halka arz olmasının sektöre ve yatırımcılara korunaklı bir alan yaratacağına dikkat çekti.

Jeopolitik gerilimlerde Türkiye’nin savunma alanıyla öne çıkma potansiyelinde olduğuna atıf yaparak, “Uluslararası düzeyde artan savunma harcamaları ve Türkiye’nin ulusal düzeyde uyguladığı para politikaları, devlet destekli kontrat yapısına sahip savunma sanayisi şirketlerinin bazılarının halka arzlar yoluyla gerekli finansmanı sağlamasına ve üretim kapasitesini artırma eğilimine yol açabilir” dedi.

BIST 100 endeksinin 6 günlük düşüşü durdurarak dün 8934 puana çıktığında yükselişi destekleyenlerden biri de teknoloji endeksi olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Savunma sanayinde faaliyet gösteren şirketlerin de yer aldığı teknoloji endeksi bugün de yükselişini devam ettirdi.

Gün içinde 14714,8 puanı gören endeks, TSİ 16.37 itibarıyla yüzde 1’in üzerinde artışıyla 14629,19 puandan kayda geçti.

Teknoloji endeksinde işlem gören hisseler arasında tavana çıkmayı başaran tek isim Despec Bilgisayar (DESPC) oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın