Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsanın Ana Destekçisi Bugün Enerji ve Spor Endeksi Oldu

Borsa İstanbul’da tüm sektör endeksleri yeşili gösterirken en çok yükselen spor oldu. Hükümetin sıklıkla vurguladığı enerji sektörüne yönelik hisselerde de pozitif hareket dikkat çekiyor.
Borsanın Ana Destekçisi Bugün Enerji ve Spor Endeksi Oldu
HABER GİRİŞ

Haftanın ilk gününde Orta Doğu’daki savaşın gerginliğiyle sert satışların görüldüğü Borsa İstanbul’da bugün sular duruldu. Dün gerçekleşen panik satışlarının ardından kayıplarını silmeye başaran BIST 100 endeksi, haber yazım itibarıyla yüzde 2,2 artışla 8380 puan seviyesinde seyrediyor.

9 Ekim’de tüm sektör endekslerinde negatif bir kapanış görülürken an itibarıyla aşağı yönlü hareket eden bir sektör endeksi bulunmuyor.

Borsanın Ana Destekçisi Bugün Enerji ve Spor Endeksi OlduKaynak: Paratic Piyasalar

En çok yükselen yüzde 3,7 ile spor endeksi olurken onu menkul kıymetler yatırım ortaklığı ve elektrik endeksi takip ediyor.

Spor endeksinde en çok yükselen Beşiktaş (BJKAS) yüzde 5 artışla 48,2 TL’den işlem görüyor. Fenerbahçe (FENER), yüzde 3,7 yükselişle 115,8 TL seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Menkul kıymetler yatırım ortaklığında Vakıf Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı (VKFYO), tavandan işlem görerek 23,3 TL’ye çıktı. Endeksteki en çok yükselen ikinci şirket ise 13 TL’den işlem gören ve  yüzde 5 yükselen İş Yatırım Ortaklığı (ISYAT) oldu.

Enerji Hisselerinde Pozitif Seyir

Borsa İstanbul elektrik endeksinde tüm hisseler yeşili gösterirken zirvede tavandan işlem gören Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) yer aldı. SMRTG, yüzde 10 artışla 80,5 TL’den işlem görüyor.

Endekste en çok yükselen ikinci şirket ile yüzde 9,2 yükselerek 13,6 TL’ye çıkan Odaş Enerji (ODAS) oldu.

Enerji Sektörüne Vurgu Yapılıyor

Türkiye, son dönemde enerji alanında attığı adımlar ile dikkat çeken bir ülke haline geldi. Hükümet yetkilileri, Körfez ziyaretlerinde ve ABD’li yatırımcılarla yaptığı toplantılarda enerji sektöründeki fırsatları paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Eylül ayının sonlarına doğru Türkiye’nin enerji yatırımlarına yönelik bir açıklama yapmıştı. Şimşek, enerji yatırımları ile cari açık ve dışa bağımlılığının azalacağını vurgulamıştı. Yine bugün ziyaretlerine ve ekonomi gündemine yönelik konuşan Şimşek, BAE ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde 27 milyar doların yenilenebilir enerjiye gideceğini açıkladı.

3 Ekim’de açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yetkililerle enerji anlaşmalarına yönelik kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtmişti. 5 Ekim’de katıldığı bir televizyon programında konuşan Bayraktar, körfez ziyaretlerinde anlaşmaya varılan 51 milyar dolarlık paketin 29,7 milyar dolarının enerji projeleri olduğuna dikkat çekmişti.

Bakanların yaptığı açıklamalar ve yurt dışında kurulan temaslar, enerji sektörüne yönelik beklentileri artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın