Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Şirketin İştiraki 50 Senelik Anlaşmayı Yaptı

Global Yatırım Holding, bağlı ortaklığı Global Ports Holding'in yaptığı 50 senelik anlaşmayı duyurdu. Detaylar haberde...
Borsadaki Şirketin İştiraki 50 Senelik Anlaşmayı Yaptı
HABER GİRİŞ

Global Yatırım Holding A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc Liverpool Limanı’ndaki anlaşması hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, bağlı ortaklığının Liverpool Limanı’ndaki kruvaziyer operasyonlarının 50 yıl süre ile işletilmesine ilişkin olarak Peel Ports Group’un iştiraki olan The Mersey Docks And Harbour Company LTD ile imtiyaz sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Global Ports’un, liman operasyonlarını Nisan 2024’te devralması bekleniyor.

Anlaşma hükümleri gereği Global Ports belirli bir ön ödeme yapacak ve belirli durumlarda yıllık ödemeler yapılması gerekecek.

Liverpool Kruvaziyer Limanı’nın yolcu hacmi açısından önemli bir büyüme potansiyeli bulunduğu not edildi.

GCM Yatırım Banner

Global Yatırım’ın bağlı ortaklığı gerekli izinlerin ve lisansların alınması koşuluyla mevcut liman altyapısını yenilemek amacıyla 25 milyon sterline kadar yatırım yapmayı planlıyor.

Bahsi geçen yatırım kapsamında iki adet 300 metrelik geminin aynı anda limana yanaşmasını ve günde 7.000’den fazla yolcunun ağırlanmasını sağlayacak yeni bir yüzer iskele eklenecek.

2023 yılında Liverpool Kruvaziyer Limanı 102 kruvaziyer gemisini ve 186 binin üzerinde yolcuyu ağırladığı not edildi. Söz konusu sayısının 2024 yılında 200 binin üzerine çıkması ve altyapı çalışmaları tamamlandığında ise yılda 300 binin üzerine çıkması bekleniyor.

Global Yatırım’ın (GLYHO) hisseleri haftanın ikinci üçüncü gününe 11,37 TL’den başladı. 11,93 TL’ye iğne atan hisseler, yazım sırasında 11,76 TL’den işlem gördü. Hisselerin yıllık bazda yüzde 48,99 kazandırırken, aylık bazda yüzde 10’a yakın kaybettirdi. Haftalık bazda kaybı yüzde 7’ye yaklaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın