Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Ani Düşüşlere Karşı Uzmanlardan Uyarılar Geldi

Yılbaşından beri yüksek kazanç oranları yerine zararlarla karşılaşılması yatırımcıların soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Doğru şirket nasıl seçilir? Uzmanlar yanıtladı.
Borsadaki Ani Düşüşlere Karşı Uzmanlardan Uyarılar Geldi
HABER GİRİŞ

Geçen yıl yüksek getirileriyle küresel pay piyasalarından pozitif ayrışan Borsa İstanbul, arayış içinde olan yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Borsada tarihin en yüksek seviyelerine ulaşılsa da 2023 yılında şimdiye kadar beklentiler gerçekleşmedi. Analistler, 2023 yılında en iyi senaryoda bile geçen yılki kazanç oranlarına ulaşılamayacağını belirtiyor.

Yeni yılın henüz ilk ayında gerçekleşen sert düşüşler özellikle yeni yatırımcıların paniklemesine neden oldu. Yüksek enflasyon nedeniyle parasını korumak isteyen insanlar borsaya yönelse de umduklarını bulamadılar.

Uzmanlar, bu süreçte finansal okur yazarlığı az olan veya hiç olmayan bazı insanların sadece duydukları kazanç oranlarından dolayı borsaya yöneldiğini, bunun oldukça yanlış bir yol olduğunu aktarıyor. Bu konuda en önemli faktörlerden birinin doğru şirket seçimi olduğu ifade edilirken şirketlerin faaliyet ve finans raporlarının takip edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Analistler, risklerin oldukça yüksek olduğu 2023 yılında dikkatli olunması ve panik satışlarından uzak durulması gerektiğini öneriyor.

Doğru Şirket Nasıl Seçilir?

Borsa ile ilgili yatırımcıları bilgilendiren ve tanınan isim Tuncay Turşucu, beklentisi ve hikayesi olan şirketlerin, uygun piyasa çarpanlarından yapılan yatırımların gelecekte büyük kazançlar sağlayabileceğini söyledi. Henüz geleceği fiyatlamamış, hikayesi olan şirketlerin doğru şirketler olduğunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Turşucu, 2022 yılında borsaya güçlü girişler olduğunu, ekonomi politikalarından dolayı mecburi istikametin borsa olduğunu belirtti.

Geçen yıl değerinin çok üzerine çıkan hisseler oluştuğunu, bu süreçte sayısız milyonerler ordusu yaratıldığını kaydetti. Geçen yıl borsada para kazanmak için neredeyse bilgi sahibi olunmasına gerek olmadığını, şirketlerin büyük çoğunluğunun neredeyse hiç düşüş görmediğini sözlerine ekledi.

Turşucu, geçen yılki performansı bu sene için beklemenin çok mantıklı olmayacağını vurguladı.

“Borsa Size Hadi Gel Oynayalım Der”

Uzman, “Oyun oynamak istiyorsanız, borsa size hadi gel oynayalım der. Kumar oynamak istiyorsanız borsa önünüze zarları getirir hadi at bakalım der.” ifadelerini kullandı. Yatırımcıların isteklerinin ve beklentilerinin önemli olduğunun altını çizen Turşucu, borsaya her girenin kazanamayacağımı paylaştı.

“Uzun Vadeli Yatırımlar Ciddi Getiriler Elde Etmiştir”

Borsada büyük kazançların uzun vadeli yatırım ile elde edilebileceğini, hikayesi olan, büyüyen, iyi yönetilen şirketlerde uzun vadeli yapılan yatırımların her zaman enflasyon, dolar ve faizin rekabet edemediği çok ciddi getiriler sağladığını bildirdi.

Değerin uzun vadede oluşacağını, bunun için sabır gerektiğini aktardı ve yatırımcıların öncelikle bir hisse aldıklarında şirketin yaptığı ticarete ortak olduklarını anlaması gerektiğini belirtti.

Geleceği Fiyatlanmamış Şirketler Doğru Şirketlerdir

Turşucu, yatırımcıların doğru şirkette olmaları için araştırma raporlarını okumasını tavsiye ediyor. Şirketlerin faaliyet raporlarının, verdiği röportajların bu noktada kritik önem taşıdığını aktarıyor.

En büyük yanılgılardan birisine işaret ederek “İyi veya kötü şirket olmak başka bir konudur, ucuz ya da pahalı olmak başka bir konudur.” ifadelerini kullandı. Bir şirketin çok iyi ve pahalı olabileceğini, pahalı bir şirkete yatırım yapmanın gelecekteki getiriler açısından ekonomik olmayabileceğini söyledi.

“Borsa Bir Ticarettir”

Gökhan Uskuay, borsanın bir ticaret olduğunu, bir tarafın kazanıp bir tarafın kaybedeceği gibi herkesin kazanıp herkesin kaybettiği dönemlerin de olabileceğini bildirdi.

Yüksek negatif reel faizin risk alma iştahını yükselttiğini, bu tür dönemlerde yüksek para girişi ve yeni katılımcılar ile desteklendiği için doğru ve yanlış algısının ortadan kalktığını kaydetti. Bu süreçlerde iyinin kötüye, doğrunun yanlışa karıştığını aktardı.

Şirketlerin finansal ödeme kabiliyetlerinin, borçlarının, nakit dengesinin dikkat edilmesi gereken konulardan bazıları olduğunu, şirketin operasyonel nakit yaratamamasının gelecek dönemlerde döngüler ne olursa olsun gelir ve nakit yaratmasını engelleyecek temel unsurlar olacağını vurguladı.

Uskuay, doğru sektör ve şirket seçiminin, ekonomik politikaların takibinin önemli bir zaman gerektirdiğini, profesyonellerden yardım alınması ya da onların yönetimine bırakılmasının en doğru tercih olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.