Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yatırımcı Çok Ama Portföyler Küçük

TSPB Başkanı Pamir Karagöz, Borsa İstanbul’daki yatırımcıların yüzde 50’sinin bakiyesinin 10 bin TL’nin altında olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Borsada Yatırımcı Çok Ama Portföyler Küçük
HABER GİRİŞ

2023 yılında yeni halka arzlar ve endekslerdeki rekorlarla birlikte milyonlarca yatırımcının ilgisi Borsa İstanbul’a kaydı. 2024’te özellikle son dönemde yükseliş konusunda problemler endişeleri artırırken halka arzların gösterdiği performans da yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Milyonlarca yatırımcının işlem yaptığı borsada portföy dağılımındaki dengesizlikler dikkat çekiyor. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Pamir Karagöz, Bloomberg’e verdiği demeçte sermaye piyasalarının pandemi sonrasında “ciddi” bir yerli yatırımcı ilgisi gördüğünü belirtti.

Faizler yükselmesine rağmen yatırımcı sayısındaki artışın oldukça sevindirici olduğunu vurgulayan Karagöz, borsa tarafında her 10 kişiden birinin hisse senedi yatırımcısı olduğunu dile getirdi.

Tasarrufların yüzde 45’inin sermaye piyasalarında konumlandığını, buna dayanarak kalıcılıktan bahsedilebileceğini ifade etti.

Portföyler 10 Bin TL’nin Altında

TSPB Başkanı, 7,7 milyon yatırımcının yüzde 41’inin 34 yaş altı gençleri oluşturduğunu söyledi ve kadınların yatırımcı sayısının yüzde 40’ını oluşturduğunu paylaştı. Yatırımcıların yüzde 50’sinin bakiyesinin 10 bin TL’nin altında olduğunu, yüzde 75’inin bakiyesinin ise 50 bin TL’nin altında olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.