Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Son Yıllarda Temettüsüyle Yüz Güldüren Şirketler

Son 3 yılda yatırımcısına en çok temettü getirisi sağlayan ve verimi yüksek şirketler paylaşıldı. 2023’te ilk sırada Doğuş Otomotiv yer aldı. İşte detaylar;
Borsada Son Yıllarda Temettüsüyle Yüz Güldüren Şirketler
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatırım yapan yatırımcılar, hisse fiyatlarındaki yükselişin yanında yatırım yaptığı şirketlerden temettü yani kar payı alarak kazançlarını artırmak istiyor. Belli dönemlerde şirketler tarafından verilen temettü ödemeleri, bazı kişilerin yatırım yaparken en çok dikkat ettiği konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Temettü, yatırımcıya hisse performansının yanında fazladan kazanç sağladığı için şirkete olan güveni yükseltir. Borsadaki şirketler Yönetim Kurulu kararı kapsamında elde ettiği net karın belirli bir kısmını yatırımcılarla paylaşma kararı alabilir.

Temettü Nedir, Nasıl Alınır? Öğrenmek için Tıklayınız

Kar payı dağıtım konusunda en çok dikkat edilen başlıklardan biri temettü verimidir. Temettü verimi, şirketin piyasa değerine kıyasla ne kadar par payı dağıttığını gösterir.

En Fazla Temettü Getirisi Sağlayan Şirketler

Borsada Son Yıllarda Temettüsüyle Yüz Güldüren ŞirketlerKaynak: Foreks

GCM Yatırım Banner

Foreks Haber tarafından hazırlanan çalışmaya göre 2023’te yatırımcısına en çok temettü getirisi sağlayan şirketlerin ilk sırasında temettü verimi yüzde 12,3 olan Doğuş Otomotiv (DOAS) yer aldı. Temettü verimi açısından onu yüzde 11,7 ile Tüpraş (TUPRS), yüzde 10,6 ile Başkent Doğalgaz (BASGZ), yüzde 10,4 ile İnfo Yatırım (INFO), yüzde 10,3 ile Pergamon Status (PSDTC) izledi.

Geçmiş yıllara bakıldığında 2022’de temettü veriminde ilk sırada Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) yer aldı. 17 Ocak’ta Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada Ereğli Demir ve Çelik’in temettü endeksinden çıkarıldığı duyurulmuştu.

2021-2023 yıllarında temettü verimi en yüksek şirketler arasında DOAS, İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR), PSDTC, EREGL, Türk Traktör (TTRAK) gibi şirketler yer aldı.

Son dönemde temettü gözdesi olarak bilinen DOAS, 24.11.2023 tarihinde hisse başına net 5,11 TL, 24.08.2023’te hisse başına net 10,22 TL ve 06.04.2023 tarihinde hisse başına 8,18 TL temettü ödemesi gerçekleştirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.