Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Sancılı Hafta Sona Erdi! Grafikler Son Günde Yeşile Döndü

2023’ün henüz ilk günlerinde yatay yönlü hareket eden borsa yatırımcılardaki stresi artırdı. Haftanın son iş günü borsada haberler iyi. İşte detaylar;
Borsada Sancılı Hafta Sona Erdi! Grafikler Son Günde Yeşile Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yıla büyük kayıplar vererek giren borsa, haftanın son gününde pozitif yönlü hareket etmeyi başardı. 24 Şubat 2022’den itibaren en sert düzeltmenin yaşandığı 5 Ocak günü tablolar kırmızıya bürünmüştü. Yatırımcılar, haftanın son iş gününde yükselmeyi başaran borsayla birlikte tatile girerken rahat bir nefes aldılar.

3 Ocak’tan itibaren yurt içinde yaşanan gelişmeler, tecrübesi az olan yatırımcıların panik satışları ve halka arzlardan dolayı değişen portföyler, büyük kayıpların ana kaynağı oldu.

Bazı analistler, bulanık ortamın Ocak-Şubat aylarında devam edebileceği ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söylerken BIST 100 “Geri döndüm” dercesine yükselişe geçti.

Borsa Yükselişle Kapandı

Borsada Sancılı Hafta Sona Erdi! Grafikler Son Günde Yeşile DöndüKaynak: Paratic Piyasalar

2 kez devre kesici uygulanan 5 Ocak gününü 5116 puandan tamamlayan BIST 100, bugün açılışını 5120 puandan yaptı. Gün içinde dalgalanmalar yaşansa da endeks haftanın yorgunluğunu üzerinden atarak yüzde 4,4 oranında yükseldi ve kapanışını 5341 puandan gerçekleştirdi. Endeks, günlük seyrini yeşile döndürse de haftalık yüzde 3 kayba engel olamadı.

GCM Yatırım Banner

Önceki kapanışa göre 255,56 puan artmayı başaran endekste toplam işlem hacmi 137,5 milyar lira seviyesinde oldu.

Hafta içinde BIST 100’de art arda meydana gelen kayıplar zaten panik içinde olan yatırımcıların stresini daha da artırdı. Geçen yılı 5509 puanda kapatan endeks, 2023 yılının ilk iş gününe 5568 puandan başlayarak borsa yatırımcılarının iştahını artırmıştı.

Yeni yılın sadece ilk gününde pozitif hareket eden endeks, 6 Ocak Cuma gününe kadar sert kayıplar verdi.

Haftanın son iş gününde 5000 puan altına kadar inen endeks, gün sona ererken tekrar atağa geçmeyi başardı. Uzmanlar, düşüşlerin normal olduğunu, halka arzların, siyasi gerilimlerin, hükümet kararlarının borsa üzerinde etkili olduğunu vurguluyor.

Endeksler Yeşile Döndü

Borsada Sancılı Hafta Sona Erdi! Grafikler Son Günde Yeşile DöndüKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri geçtiğimiz gün kırmızıya gömülürken bugün yatırımcıların geçen yıl alışık olduğu haline geri döndü.

Endekslerin arasında en çok kazandıran yüzde 7,5 ile inşaat oldu. Bankacılık endeksi yüzde 4,2, holding endeksi ise yüzde 3,7 oranında arttı.

Aktarılan bilgilere göre kredili işlem yapanların yüksek olması, kar realizasyonları ve satış dalgasından yararlanmak isteyenlerin açığa satış yapması gibi nedenler düşüşe neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Analistler, ortalama saatlik kazançlardaki yavaşlamanın enflasyonun düşeceğine dair umutları artırdığını belirtiyor. Bugün açıklanan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) istihdam rakamlarıyla ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonda hedefe doğru yaklaştığına dair bir düşüncenin hakim olduğu ifade ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın