Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Risk İştahı Rekoru Çağırdı! Uzmandan 9 Adet Primsiz Hisse

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi kapanışını yüzde 1 artışla 7470 puandan yaparak 7500 eşiğine oldukça yaklaştı. İşte detaylar;
Borsada Risk İştahı Rekoru Çağırdı! Uzmandan 9 Adet Primsiz Hisse
HABER GİRİŞ

Enflasyondan korunmak isteyen yatırımcıların yöneldiği Borsa İstanbul, ilgi odağı olmaya devam ediyor. Hem yurt içi hem de yabancı yatırımcı sayısının yükseldiğine dikkat çeken uzmanlar, 2023 yılı için 8000 puan hedefini koruyor. BIST 100 endeksi 7 Ağustos’u 7470 puandan tamamladı ve en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Gün içinde dikkat çeken gelişmelerden biri Borsa İstanbul tarafından açıklanan “BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Pay endeksleri Kural Setinde Yapılan Değişiklikler Hakkındaki Duyuru” oldu. Duyuruda geri alım programı olan şirketlerin paylarından “BIST Geri Alım Endeksi” ve BIST Temettü 25 Endeksi’nin yüzde 10 ağırlık sınırlamalı olan “BIST Temettü 25 Ağırlık Sınırlamalı “10” endeksinin hesaplanmaya başlayacağı açıklandı.

Borsada Risk İştahı Rekoru Çağırdı! Uzmandan 9 Adet Primsiz HisseKaynak: Paratic Piyasalar

7 Ağustos’a 7434 puandan başlayan BIST 100 endeksi, alımlarla birlikte günlük yüzde 1 yükselerek 7470 puana çıktı ve en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Gün içinde ulaşılan 7493 puan ise görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

BIST 100, önceki kapanışa göre 69,53 puan artarken toplam işlem hacmi 126 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Analistler 7500 ve 7600 seviyelerinin direnç, 7300 puanın destek olduğunu ifade ediyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 7,3 ile ulaştırma olurken en çok kaybettiren yüzde 1,63 ile kimya, petrol, plastik oldu. Ulaştırmayı yüzde 4,5 ile turizm, yüzde 3,7 ile orman, kağıt ve basım izledi. Bankacılık sektörü yüzde 0,4, holding ise yüzde 0,5 yükseldi.

Yabancı Payı Artan Şirketler

Borsada yükselişler devam ederken yatırımcılar da pozitif beklentiler olan, potansiyel barındıran ve primsiz hisseleri araştırmaya devam ediyor. Milliyet Gazetesi yazarlarından ve Borsa İstanbul ile ilgili değerlendirmeleri ile öne çıkan Zeynep Aktaş, son 3 ve 10 günde yabancı payının arttığı 9 adet primsiz hisseyi paylaştı.

Borsa İstanbul’da yabancı payının 30,16 seviyesinde olduğunun altını çizen Aktaş, yabancıların paylarının Haziran’dan bu yana artış gösterdiğini belirtti.

Borsada Risk İştahı Rekoru Çağırdı! Uzmandan 9 Adet Primsiz Hisse

Bankacılık sektöründe Akbank (AKBNK), İş Bankası (ISCTR), Garanti Bankası (GARAN), cam sektöründe Şişecam (SISE), dayanıklı tüketimde Arçelik (ARCLK), enerjide Aksa Enerji (AKSEN), gayrimenkulde Emlak Konut GYO (EKGYO) şirketlerinin sektörel bazda yabancıların en çok aldığı şirketler olduğunu ifade etti.

Bunların yanında gübre ve zirai ürünlerde Gübretaş (GUBRF) ve Hektaş (HEKTS), holdinglerde Alarko Holding (ALARK), iletişim ve savunmada Aselsan (ASELS), metal ana sanayide Ereğli Demir Çelik (EREGL), otomotivde Tofaş (TOASO) ve Ford Otomotiv (FROTO), perakende ticarette BIMAS gibi şirketlerin yine yabancıların odağında olduğunu kaydetti.

Borsada Risk İştahı Rekoru Çağırdı! Uzmandan 9 Adet Primsiz Hisse

Aktaş, son 10 günde yabancı yatırımcıların en fazla aldığı hisseler içerisinde endekse göre primiz fiyat/kazanç oranı şirketleri açıkladı. Bunlar Aksa Enerji (AKSEN), Emlak Konut Gayrimenkul (EKGYO), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Akbank (AKBNK), İş Bankası (ISCTR), Alarko Holding (ALARK), Şişecam (SISE), Aselsan (ASELS) ve Arçelik (ARCLK) olduğunu paylaştı.

Uzman, yaptığı açıklamada söz konusu verilerin incelenen döneme ilişkin verileri yansıttığını, yatırımcıların hisselerin primsiz kalma nedenlerini araştırmasının önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca yatırımcılara tavsiye de veren Aktaş, yatırım yaparken bugünden yarına kazanmaya değil, gelecek 3 yıl için yüksek getiriye taşıyacak yolculuğa odaklanılması gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.