Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Rekorlar Hızlandı! Yatırımcının Risk İştahı Artıyor

Haftaya rekorla başlayan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 6.573 puanla zirveyi güncelledi.
Borsada Rekorlar Hızlandı! Yatırımcının Risk İştahı Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi hisse senedi piyasaları haftaya çok güçlü bir başlangıç yaptı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 1 artışla 6.501 puandan başladı. BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yükselişini hızlandırarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Rekor açılışın ardından yeni zirveler gelirken, tüm sektör endekslerinin yükseldiği görüldü.

Saat 11.20’de en fazla artan sektör endeksi yüzde 4,71 ile inşaat oldu. Bankacılık ilk saatlerde negatif bölgede hareket etse de, o da çok geçmeden pozitife döndü ve yüzde 1’e yakın arttı.

Bu dakikalarda kimya petrol ve plastik endeksi yüzde 1,75, turizm yüzde 1,20, sınai yüzde 1,65, hizmetler yüzde 2,64, ulaştırma yüzde 2,06, sigorta yüzde 2,82, teknoloji yüzde 3,14, elektrik yüzde 3,18, madencilik yüzde 3,28 ve holding yüzde 1,43 artıda işlem görüyor.

BIST 100’de Günlük Artış Yüzde 2’yi Geçti

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks (XU100) açılış sonrası yüzde 2,10 oranında yükselerek 6.575 puana çıktı. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bu yükselişle beraber haftalık artış oranı yüzde 6, aylık yüzde 20 ve yılık yüzde 175’e yaklaştı. Endekste teknik olarak 6.500 ve 6.600 seviyeleri direnç, 6.300 ve 6.200 seviyeleri destek puanları olarak izleniyor.

İnfo Yatırım’dan Sertaç Ekeke, enflasyon beklentisinin yükselmesiyle birlikte endekste 320 dolar seviyesinde doğru yükseliş olacağını söyledi.

Hafta sonu akaryakıta gelen ÖTV artışı, beraberinde birçok kalemde fiyat artışı ve enflasyonda artış olarak yorumlandı. Bunun borsaya yansımasını değerlendiren Ekeke, “Beklediğimiz düzeltme sınırlı kalabilir kar satışı hariç bence hisse taşımak gerekiyor.” dedi.

Kamuda Tasarruf Duyurusu Piyasalara Olumlu Yansıdı

Bugün yurt içinde ekonomik ajanda nispeten sakin. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre merkezi yönetim bütçesi Haziran’da 220 milyar TL’ye yakın açık verdi. Merkez Bankası verilerine göre ise kısa vadeli dış borç stoku Mayıs’ta yüzde 11,1 oranında arttı.

Piyasaların dikkatini çevirdiği asıl konu ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in imzaladığı ve bugün tüm kamu kurumlarına gönderilen genelge oldu.

Söz konusu tasarruf tedbirlerine göre kamu kurumları deprem kaynaklı maliyetler haricindeki tüm harcamaları gözden geçirecek. Yurt içi ve dışı harcamalar ile taşınır ve taşınmazların kullanılmasında talimatlara uyulacak.

Temsil, tören, ağırlama, tanıtım ve personel giderleri ile enerji ve su alımları, personel servisi hizmetine ilişkin giderler genelgeye uygun olacak.

Taşınmaz edinimi ve kiralanması ile resmi taşıt alımı ve kullanımı dahil haberleşme, kırtasiye ve demirbaş giderleri tasarruf kurallarına uyacak.

Yatırımcıların Risk İştahında Artış Var

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: MKK

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre yatırımcı risk iştahı endeksi (RISE), 14 Temmuz ile biten haftada 64,06 değerinde hesaplandı.

Endeks bir hafta öncesine göre yüzde 19,52, bir ay öncesine göre yüzde 0,29, üç ay öncesine göre yüzde 57,64 ve bir yıl öncesine göre yüzde 101,76 oranında arttı. Sene başından bu yana değişim oranı yüzde 29,72 artış şeklinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.