Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Kara Bulutlar Dağılıyor mu? Gözler Yabancı Takasında!

Borsa güne pozitif başlangıç yaparken, yabancı takas oranına ilişkin son değişim dikkat çekti. Bu durum yatırımcılar arasında yükselişin süreceği beklentisini artırabilir.
Borsada Kara Bulutlar Dağılıyor mu? Gözler Yabancı Takasında!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Her geçen gün yatırımcı sayısı artan borsada son günlerde yeniden yükseliş etkisini göstermeye başladı. BIST 100 endeksi günler sonra yeniden 8000 puanın üzerinde tutunmuş görünüyor. Bugün de güne pozitif başlangıç yapan endeks günlük yüzde 1’in üzerinde yükseldi ve 8073 puan seviyesinde bulunuyor.

Yükselişte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin, Türkiye’nin kredi notuna takvim dışı güncelleme yapması etkili oluyor. Derecelendirme kuruluşu yaptığı güncellemede Türkiye’nin kredi notunu durağandan pozitife revize etti.

Bir diğer dikkat çeken gelişme ise yabancı takas oranındaki artış oldu. A1 Capital tarafından paylaşılan analitik bültende yabancı takas oranının yüzde 34,18 seviyesinde olduğu görüldü. Rapora göre yabancıların toplam takas adedine oranı ise yüzde 17,32 olarak gerçekleşti.

Yabancı takas oranı
Kaynak: A1 Capital

Bu durum borsaya yabancı yatırımcının ilgisinin arttığına dair beklentileri artırıyor. BIST 100 bu gelişmeler öncesi dünü yüzde 0,76 değer kaybı ile 7948 puan seviyesinden kapatmıştı. A1 Capital raporunda, S&P’nin kararı sonrasında endekste yükseliş beklentisinin arttığını ve 8080 puanda ara direnç olduğunu belirtti.

Raporda bu seviyenin üzerinde yaşanacak hareketlerde 8180 ve 8400 puan seviyelerinin takip edileceğine dikkat çekti. Destek noktaları olarak 7942 ve 7851 seviyeleri işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Son dönemde ekonomi yönetiminde yürütülen politikalar, küresel çevreler tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Uzmanlar bu durumun yabancı yatırımcının ilgisi anlamında borsaya pozitif yansıdığını belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.