Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada İşlem Gören Şirketlerin Kar Paylarında Tevkifat Sıfırlandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin kar paylarına tevkifat oranı yüzde 0 olarak uygulanacak.
Borsada İşlem Gören Şirketlerin Kar Paylarında Tevkifat Sıfırlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin 7 Temmuz tarihli 32241 sayısında vergi ve harç artışları olmak üzere tüketicileri doğrudan etkileyen önemli kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan bir diğer karar ise Borsa İstanbul’da işlem gören şirketleri kapsıyor.

Yapılan açıklamaya göre 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94’üncü maddesinde yer alan tevkifat nispetlerine ilişkin 12/1/2009 tarihli ve 2009/14592 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1’inci maddesinin son fıkrası değiştirildi.

Yapılan değişiklikle birlikte payları Borsa İstanbul’da işlem gören tam mükellef sermaye şirketlerinin iktisap ettikleri kendi paylarına ilişkin olarak dağıtılmış kâr payı sayılan tutarlar üzerinden yüzde 0 oranında tevkifat yapılacağı duyuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen kararın, yayımlandığı tarih itibarıyla yürürlüğe girdiği açıklandı.

Gelir vergisi yasasının 94. maddesi gereğince sayılan gelir türleri için tevkifat yapılabilir.

GCM Yatırım Banner

Kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşları, döner sermaye ile çalışan kuruluşlar, bankalar, kanunla kurulan ya da tüzel kişiliği bulunan emekli ve yardım sandıkları, genel bütçe içinde yer alan, katma bütçeli idareler, daireler, belediyeler, köyler, il özel idareleri ve bunların teşkil ettikleri birlikler, organize sanayi bölgeleri, vadeli işlemler borsaları ve menkul kıymetler dahil olmak üzere tüm borsalar, payları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler ve yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda olan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan kurum, kuruluş ve işletmeler tevkifat yapabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.