Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Hangi Sektörlere İlgi Devam Edecek?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bugün bir kez daha rekor tazelerken, uzmanlar yatımcıların borsaya ilgisinin devam etmesini bekliyor.
Borsada Hangi Sektörlere İlgi Devam Edecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Artan fiyatlar tüketicilerin her geçen gün hayat şartları karşısında daha da zorlanmasına yol açıyor. Döviz kurlarındaki rekorlarla birlikte hızla artan enflasyon nefes aldırmayacak noktaya getirirken, yatırımcılar enflasyon karşısında ezilmemek için borsaya yöneldi.

Son haftalarda ilginin daha da artması birçok hisse senedinin ve BIST 100 endeksinin rekor kırmasını sağladı. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,52 yükselişle 7.296 puandan başladı. Günün ilk yarısında 7.365 puanla rekor kırdı. Ardından gelen satışlarla 7.213 puana kadar geriledi.

Ata Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş ile Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş borsa hakkında beklentilerini paylaştı.

Borsa Enflasyona Karşı Kalkan Olacak

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yüksek enflasyon ortamında özellikle gıda perakende sektörü ve maliyet artışlarını ürün fiyatlarına yansıtabilen sektörlerin ön planda olacağını söyleyen Demirtaş, bu şirketlerin hisselerine de ilginin devam edeceğini belirtti.

Bu sabah açıklanan enflasyon verilerini hatırlatarak yıllık enflasyonun yüzde 47,83’e yükseldiğini söyledi. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 58, kurum olarak kendilerinin beklentisinin ise yüzde 62 olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Bu ortamda maliyet artışlarını ürün fiyatlarına yansıtabilen şirketlerin hisselerinde ilginin yoğun kalmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Yüksek enflasyonun ekonomiye ilişkin öngörülebilirliği zorlaştırsa da genel olarak seçimlerden sonra uygulanan rasyonel politikaların devamının sağlanmasının borsa açısından belirleyici olacağını sözlerine ekledi.

Gelecek dönemde doğru makro politikalarla birlikte güven ortamının oluşacağını, bunun başlamasıyla birlikte risk algısının düşüp enflasyona karşı korunma amaçlı olarak borsaya olan ilginin artmaya  devam edeceğini belirtti.

BIST 100 Endeksinde 7.300 Seviyesi Kritik

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş da benzer bir yorum yaparak, özellikle gıda alanındaki yükselişin başta gıda perakendeciliği hisseleri ve gıda üretimi gerçekleştiren şirketlere olumlu yansıdığını söyledi.

Enflasyonun borsa için katalist görevinde olduğunu, endeksin 7.300 seviyesinin üzerinde kalması durumunda 8.000 seviyesinin gündeme gelebileceğini belirtti.

Olası geri çekilmelerde ise 7.000 seviyelerine doğru düşüş olabileceğini ekledi.

Gıda Hisselerinde Son Durum

BIST gıda endeksi (XGIDA),  saat 16.17’de yüzde 1,6 artışla 6.982 puan seviyesinde. Endekse dahil hisselerden günün en çok kazandıranı yüzde 9,52 artan Ersu Gıda oldu. Şirket hisseleri son bir ayda yüzde 62 prim yaptı.

Eksun Gıda hisseleri an itibarıyla yüzde 5,73, Avod Gıda yüzde 3,43, Penguen Gıda yüzde 4,93, Anadolu Efes yüzde 2,8, Kervan Gıda yüzde 8,35, Fade Gıda yüzde 2,82 ve Coca Cola yüzde 4,55 artıda işlem görüyor.

Kervan Gıda, bugün Mısır’da uzun vadede 30 milyon dolarlık yatırım hedeflenen bir şirket kurmaya karar verdiğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın