Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kervan Gıda’dan Mısır Ekonomisine 30 Milyon Dolarlık Katkı

Kervan Gıda bağlı ortaklığı, Mısır’da uzun vadede 30 milyon dolar yatırım hedeflenen bir şirket kuruyor.
Kervan Gıda’dan Mısır Ekonomisine 30 Milyon Dolarlık Katkı
HABER GİRİŞ

Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. bağlı ortaklığı Kervan International AB Yönetim Kurulu’nun 1 Ağustos’ta aldığı kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirdi. Mısır’da yumuşak şeker üretimi için bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

Bu şirkette üretilen ürünlerin Orta Doğu ve Afrika pazarlarına satılması hedefleniyor. Şirket ile ilgili bölgelerde pazar penetrasyonunun artırılması, global bir şirket olma yolunda adımların hızlandırılması ve politik/ekonomik risklerin dağıtılmasının amaçlandığı söylendi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada “MCC for Confectionery Manufacturing” adı verilen şirketin 50 bin dolar sermaye ile kurulacağı, Kervan International AB’nin şirketteki pay oranının yüzde 75 olduğu belirtildi.

Kuruluş işlemlerinin 2 Ağustos’ta tamamlandığı belirtilirken, önümüzdeki bir yıl içinde 1 licorice hattı (2.500 ton/yıl kapasiteli) ve 1 jelly hattı (7.500 ton/yıl kapasiteli) ile üretime başlanacağı söylendi. Bunun ardından uzun vadede 30 milyon dolarlık yatırım planlandığı aktarıldı.

Mısır Üretim Merkezi Haline Gelecek

Kervan Gıda İcra Kurulu Başkanı Burhan Başar, globalleşme yolunda güçlü adımlar atmaya devam ettiklerini söyledi. Bu kapsamda yurt dışındaki stratejik yatırımlardan biri olan Polonya’ya ilaveten Mısır’a da yatırım yaparak Orta Doğu ve Afrika pazarındaki pozisyonlarını güçlendirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Kuzey Afrika’nın en büyük ülkelerinden birinin Mısır olduğuna dikkat çekerek, buranın önemli bir üretim merkezi haline geldiğini belirtti.

“Önümüzdeki süreçte planladığımız 30 milyon dolarlık yatırımımızla, Mısır ekonomisine hem istihdam hem de büyüme anlamında önemli katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.” diyen Başar, Türkiye’nin yanı sıra Mısır’ı da bir üretim üssüne dönüştürerek bölgedeki güçlerini desteklemeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.