Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Günlük Kayıp Yüzde 1,3! 2023 Sonunda Borsa Ne Olur?

Dün yüzde 3 ile pozitifi gösteren BIST 100 endeksi bugün tekrar satıcılı hareket etti. Uzmanlar borsa için ne diyor? İşte detaylar;
Borsada Günlük Kayıp Yüzde 1,3! 2023 Sonunda Borsa Ne Olur?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi hafta başından beri 5000 puanın hemen altında konumlanarak yön bulmaya çalışıyor. Uzmanların büyük bir çoğunluğu endeksin 5000 puanın altına inmeyeceğini söylese de seçim baskısı, belirsizlikler, siyasi gerilimler ve yurt dışı faktörler endeksi aşağıya çekti.

Geçen yılın son aylarından beri 2023 yılında 2022’dekine benzer rallilerin görülmeyeceği vurgulanıyordu. Özellikle belirsizliğe yol açan seçim süreci, ekonomik modellerin ve maliye politikalarının değişme ihtimali ve beklenmeyen deprem felaketi piyasaları derinden etkiledi.

BIST 100 Endeksi

Borsada Günlük Kayıp Yüzde 1,3! 2023 Sonunda Borsa Ne Olur?Kaynak: Paratic Piyasalar

Dün yüzde 3 artış göstererek kapanışını 4984 puandan yapan BIST 100 endeksi, 5 Nisan gününe alıcılı başladı.

Sabah saatlerinde 5000 puanı gören endeks daha sonra satışlara maruz kaldı. Kapanış, gün sonunda günlük yüzde 1,3 kayıpla 4919 puandan oldu.

GCM Yatırım Banner

Endeks önceki kapanışa göre 64,24 puan düşerken toplam işlem hacmi 51,1 milyar TL seviyesinde oldu.

BIST 100’de 5050 ve 5150 seviyeleri direnç, 4900 ve 4850 puan destek olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,1 ile elektrik, en çok kaybettiren yüzde 2,2 ile bankacılık oldu. Holding endeksi yüzde 1,3 düştü.

BIST 100 endeksinde hisselerin 41’i prim yaparken 57’si geriledi. En çok işlem gören şirketler Türk Hava Yolları (THYAO), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Tüpraş (TUPRS) ve İş Bankası (ISCTR) oldu.

Ekonomi Ekranı’nda Sami Altınkaya’ya konuk olan Mehmet Aşçıoğlu, 2022’de borsanın sürekli yukarı yönlü hareket ettiğini, ancak rallinin artık bittiğini söyledi. Endeksin geçen yıl 1700 puandan 5700’e çıktığını hatırlattı.

“Her Düşüş Bir Fırsat”

Bu rallinin uzunca bir süre görülemeyeceğini paylaşan Aşçıoğlu, ancak düşüşlerin çöküş olmayacağını ifade etti.
Seçimi kim kazanırsa kazansın hükümetin belirli bir ekonomik programının olacağını, uzun vadede borsanın yükseliş trendini koruduğunu aktardı. Borsada her düşüşün alım için fırsat olduğunun altını çizdi.

2023 Sonunda Borsa Ne Olur?

Aşçıoğlu, 2023’ün sonuna doğru yükselme trendine girilebilme ihtimalinin tamamen hükümetin belirleyeceği ekonomik programa bağlı olduğunu söyledi. Hükümetin borsaya destek vermesi durumunda yükseliş trendinin görüleceğini kaydetti.

Özellikle gelişmiş ülkelerdeki borsaların ait olduğu ülkelerde ekonomi yönetimlerinin desteğini aldığını ifade etti. Akıllı bir ekonomi yönetimi ile Türkiye’de 2023 sonunda 5700 puanın rahatlıkla aşılacağını bildirdi.

Togg ve Vestel İlişkisi

Uzman, TOGG’un ne kadar talep gördüğünün ve üretim kapasitesinin hangi miktarlarda olacağının Vestel Elektronik’i (VESTL) etkileyebileceğini paylaştı. Vestel, TOGG’un şarj istasyonlarının üretiminde proje ortaklarından biri olarak görev alıyor.

Özellikle TOGG’un üretim rakamlarına bağlı olarak Vestel’in tedarik miktarını artırdığı takdirde bunun faydasının görüleceğini belirtti. TOGG’un gelişime çok açık olduğunu, birim üretim adetlerinin artması halinde bu şirket ile çalışan herkesin olumlu yönde etkileneceğini aktardı.

Depremin Sektörlere Etkisi

Deprem bölgesinde hayatın yeninden tesis edilmesi çalışmaların yapılacağını dile getiren Aşçıoğlu, beyaz eşya, inşaat ve yapı gibi sektörlerin bu süreçte öne çıkacağını ifade etti. Ancak bunun hemen gerçekleşmeyeceğini belirtti ve yapılaşma planlarının bile yeni tasarlandığına dikkat çekti.

Yaşanan deprem felaketinin turizm sektörünü etkileyeceğini, geçen yılki rakamların yakalanmasının bile bir başarı olarak kabul edilebileceğini paylaştı.

Depremden dolayı insanların Türkiye’ye gelme konusunda çekinebileceğini, geçen yılki turizm rakamlarına ulaşılabileceğini, fakat aşılamayacağını söyledi.

Sektör Değerlendirmesi

Seçimle ilgili risk taşıyan sektörlerden birinin enerji sektörü olduğunu belirten Aşçıoğlu, enerjide fiyatlamanın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) eli ile Bakanlık kanalıyla yapıldığını belirtti.

Seçimden sonra hükümetin veya bakanların değişmesi durumunda enerji sektörüyle ilgili yeni düzenlemelerin yapılması ihtimalinden dolayı enerji sektörünün risk taşıdığını ifade etti.

Uzman, bu yıl üretip de satabilen şirketlerin öne çıkacağını söyledi. Şişecam’ı örnek veren Uzman, şirketin sektörde tek tabanca olduğunu kaydetti.

İlk çeyrekten sonra demir çelik sektörünün öne çıkabilecek sektörler arasında yer aldığını bildirdi ve bankacılık sektörünün seçim sonrası iyi bir ekonomik programla potansiyel barındırdığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.