Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Günlük Artış Yüzde 2! 2023’te Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

Küresel piyasaların takibe alındığı haftaya kötü başlayan Borsa İstanbul, bugün yönünü pozitife çevirdi. Hangi sektörler öne çıkacak? İşte detaylar;
Borsada Günlük Artış Yüzde 2! 2023’te Hangi Sektörler Öne Çıkacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, hafta içi verdiği kayıplara bugün son vermeyi başardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen bankaların iflası küresel çapta endişeleri artırdı. Borsa İstanbul da doğal olarak aşağı yönlü grafiklerle kendini gösterdi. Bankacılık sektörüne yönelik kaygılar piyasalarda ciddi şekilde hissedildi.

Pazartesi gününden bu yana dünya gündemine oturan Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının diğer önde gelen bankalara yayılıp yayılmayacağı merak ediliyordu. İsviçre merkezli Credit Suisse’nin hisselerindeki sert düşüşler ve uzmanların değerlendirmeleri korku seviyesini artırdı.

ABD ve Avrupa’da düzenleyici kurumlar tarafından yapılan açıklamalar tansiyonu bir miktar azalttı. Yetkililer, bankacılık sektöründe herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağına dair iyimser açıklamalarda bulundu.

Borsa İstanbul küresel pay piyasalarında olduğu gibi stresli bir süreç geçirse de bugün itibarıyla tablolar pozitifi gösterdi.

Düşüşler özellikle küçük yatırımcılarda panik oluşmasına neden olsa da uzmanlar bunun normal karşılanması gerektiğini vurguluyor. 2023 yılının başından beri borsanın yatay seyredeceğinin ya da biraz kayıp vereceğinin altını çizen analistler, üzerine deprem felaketinin yaşanması ve küresel piyasalarda yaşanan krizler nedeniyle Borsa İstanbul’un ayakta kalmayı başardığını ifade ediyor.

GCM Yatırım Banner

Yurt İçi Piyasalarında Ana Gündem Seçim

Yatırımcıların yakından tanıdığı Tuncay Turşucu, Midas’a konuk olarak borsanın genel durumunu değerlendirdi. Seçim süreciyle ilgili belirsizliğe dikkat çeken Turşucu, kısa vadeli yatırımcılara çağrı yaparak borsada aldıkları riskleri minimuma indirmeleri gerektiğini söyledi. Bu dönemin kredili işlemlere de uygun olmadığının altını çizdi.

Sakin olunması gereken bir dönemin içinde bulunulduğunu ifade eden Uzman, seçimin sonucuna yönelik iki ihtimalin olduğunu aktardı. Bunlardan ilkinin mevcut hükümetin aynen devam etmesi, diğerinin de yeni bir hükümetin gelmesi olduğunu belirtti.

Mevcut hükümetin benimsediği ekonomik modelden hiçbir şekilde geri adım atmadığını, bu ortamda borsanın bu modelden fayda sağladığını kaydetti. Fakat ekonomik modelin uzun vadede çok sürdürülebilir olmadığını ifade etti. Enflasyonda herhangi bir iyileşme olmadığını aktaran Turşucu, cari açığa da dikkat çekti.

Seçimden Sonra Borsada Ne Olur?

Hükümetin değişmesi halinde ise faizlerin artacağı endişesiyle borsada satışlar görülebileceğini belirtti. Fakat devam eden süreçte Türkiye’nin ana iktisat akımlarına dönmesinden dolayı daha fazla öngörülebilir bir piyasa içinde yabancı portföy akımlarının hızlı bir şekilde giriş yapacağını vurguladı.

Turşucu, hükümet değişse de değişmese de borsanın bu süreçten pozitif çıkacağını söyledi. Mevcut hükümetin devam etmesi durumunda borsanın ilk başta olumlu etkilenip ileride risklerden ötürü olumsuz etkilenebileceğini, hükümetin değişmesi durumunda ise kısa vadede düşüş görülebileceğini, devam eden dönemde düşen risklerden dolayı olumlu gelişmeler olabileceğini kaydetti.

Öne Çıkan Sektörler ve Şirketler

2022 yılının son çeyreğine yönelik bilançolarını açıklayan şirketlerle ilgili konuşan Uzman, bu dönemde şirketlerin sadece net karına bakmanın doğru olmayacağını, hasılatına ve esas faaliyet karına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Sadece net kara bakılarak yapılan analizlerin yanıltıcı olduğunun altını çizdi.

Düşük bir sezon olmasına rağmen güçlü bilançoların açıklandığını paylaşan Turşucu, örnek olarak TAV Havalimanları Holding’in verilerinin güçlü geldiğini söyledi.

Otomotiv Sektörü

2023 yılında havacılık sektörünün öne çıkacağını, gelen verilerin bunu gösterdiğini belirtti. İkinci sektörün ise otomotiv olduğunu, Tofaş ve Ford Otosan’da çok güçlü nakit akışları olduğunu aktardı.

Otomotiv sektörünün bu yıla güçlü bir giriş yaptığını, Otomotiv Sanayii Derneği verilerinin bunu gösterdiğini paylaştı.
Otomotiv sektöründe pek çok yeni model çıkacağını, bunun olumlu etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Otokar ve Karsan’dan da güzel sonuçlar geldiğini, bunların takip edilebileceğini kaydetti.

Diğer Sektörler

Migros, BİM, Şok Marketler, Bizim Gıda gibi şirketlerin de çok güçlü rakamlar ilan ettiğini, bunların enflasyonun etkisiyle 2023 yılında da güzel devam edebileceğini ifade etti.

Turşucu, bilançolarıyla öne çıkan diğer şirketlerin Mavi Giyim, Teknosa, Vakko, Aztek Teknoloji olduğunu belirtti.

Beyaz Eşya sektöründe hisse ciroların güçlü olduğunu, fakat maliyetlerde, kar marjlarında ve esas faaliyet karlarında düşüş görüldüğünü bildirdi.

2023 yılında yazılım sektörünün yine öne çıkabileceğini, LOGO Yazılım’ın kendini gösterdiğini aktardı.

Borsada Günlük Artış Yüzde 2! 2023’te Hangi Sektörler Öne Çıkacak?Kaynak: Paratic Piyasalar

Dün kapanışını 5121 puandan yapan BIST 100 endeksi, bugüne 5155 puandan başladı. Gün içinde dalgalı bir seyir görülse de gün sonunda grafik pozitifi göstermeyi başardı. Endeks günlük bazda yüzde 2,11 değer kazanarak günü 5229 puandan tamamladı.

BIST 100 önceki kapanışa göre 108 puan artarken toplam işlem hacmi 61,8 milyar TL düzeyinde oldu.

Endekste 5100 ve 5000 seviyeleri destek, 5300 puan ise direnç konumu olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında öne çıkan sektör yüzde 5,13 artışla ticaret oldu. En çok kaybettiren endeks ise yüzde 1 ile sigorta endeksi olurken bankacılık endeksi yüzde 1,20, holding endeksi ise yüzde 2,76 değer kazandı.

Gün içinde açıklanan önemli verilerden biri de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı olarak karşımıza çıkıyor. ECB politika faizini 50 baz puan yükselterek 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

Credit Suisse’nin de iflas edeceğine yönelik bazı endişeler hakimken İsviçre Merkez Bankası’ndan yaklaşık 54 milyar dolarlık kaynak sağlanması, küresel risk iştahını olumlu etkiledi.

Piyasalar Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesini takip edecek. Yarın yurt içinde kısa vadeli dış borç istatistikleri, piyasa katılımcıları anketi izlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın