Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada En Yüksek Temettü Verimine Sahip 10 Şirket

Pozitif beklentilerin devam ettiği Borsa İstanbul’da en yüksek temettü verimine sahip 10 şirket listelendi. İşte detaylar;
Borsada En Yüksek Temettü Verimine Sahip 10 Şirket
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatırımcılar, belli dönemlerde şirketlerin dağıttığı temettüleri, diğer adıyla kar paylarını yakından takip ediyor. Hisse fiyatlarındaki artışlardan sağlanan gelire ek olarak dağıtılan temettülerin ek kazanç getirmesi, kar payı dağıtan şirketlere olan ilgiyi yükseltiyor.

Ayrıca şirketin kar payı dağıtması, faaliyetlerini sağlıklı ve karlı şekilde yürüttüğünün bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Temettü verimi ise bir şirketin dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı olarak karşımıza çıkıyor.

Borsa İstanbul’da Temettü Verimi En Yüksek Şirketler

Borsada En Yüksek Temettü Verimine Sahip 10 ŞirketKaynak: İnvesting

En yüksek temettü verimine sahip şirket listesinde zirvede Doğuş Otomotiv (DOAS) yer aldı. Onu yüzde 8 ile Başkent Doğalgaz Dağıtım (BASGZ) ve Naturelgaz Sanayi ve Ticaret (NTGAZ) takip etti.

Listede bankacılık sektöründen yüzde 5,8 ile Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK) ile yüzde 5,6 ile Akbank (AKBNK) olmak üzere iki şirket yer aldı.

GCM Yatırım Banner

İş Yatırım, gün içinde paylaştığı raporunda temettü listesinde yer alan bazı şirketler için hedef fiyatını açıklamıştı. Hedef fiyatlar YKBNK için 26 TL, DOAS için 377 TL, Enerjisa (ENJSA) için 72 TL ve AKBNK için 40 TL oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın