Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Açılış Seansı Düzenlemesi Bugün Başlıyor

Borsa İstanbul'un 10 gün önce duyurduğu açılış seansının işleyişi ile ilgili yeni kararlar bugün devreye giriyor.
Borsada Açılış Seansı Düzenlemesi Bugün Başlıyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 15 Eylül 2023 tarihinde önemli bir duyuru yapmıştı. Bu duyuruya göre açılış seanslarında daha etkin fiyat oluşumunu sağlamak amacıyla pay piyasasında ve vadeli işlem ve opsiyon piyasasında (VİOP) uygulanmakta olan açılış seansının işleyişiyle ilgili değişikliğe gidildi.

Söz konusu değişiklikler ise bugün itibarıyla devreye giriyor.

25 Eylül 2023 tarihi itibarıyla devreye alınacak kararlara göre ilk olarak pay piyasasında, paylarda açılış seansının emir toplama aşamasının son 5 dakikası hariç olmak üzere emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilecek.

Pay piyasasında açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansının emir toplama aşamasının tümünde emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi de alınan kararlar içerisinde yer alıyor.

Yıldız Pazar’da, Ana Pazar’da ve açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansında piyasa ve piyasadan limite emir türlerinin iletilebilmesi, VİOP tarafında ise tüm sözleşmelerde açılış seansının emir toplama süresinde emirlerde iptal, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararı da bugünden itibaren uygulamada olacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.