Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’dan Açılış Seansıyla İlgili Kritik Değişiklik

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre 25 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere pay piyasası ve VİOP’ta açılış seansı işleyiş esaslarında değişiklik yapıldı.
Borsa İstanbul’dan Açılış Seansıyla İlgili Kritik Değişiklik
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 15 Eylül 2023 tarihli toplantısında açılış seanslarında daha etkin fiyat oluşumunu sağlamak amacıyla pay piyasasında ve vadeli işlem ve opsiyon piyasasında (VİOP) uygulanmakta olan açılış seansının işleyişiyle ilgili değişiklik yaptı.

Buna göre pay piyasasında, paylarda açılış seansının emir toplama aşamasının son 5 dakikası hariç olmak üzere emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine, açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansının emir toplama aşamasının tümünde emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine, Yıldız ve Ana Pazar ile açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansında piyasa ve piyasadan limite emir türlerinin iletilebilmesine karar verildi.

Bunların yanında VİOP’taki tüm sözleşmelerde açılış seansının emir toplama süresinde emirlerde iptal, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabileceğine yönelik değişiklik de aktarıldı.

Söz konusu düzenlemeler 25 Eylül 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek. Üyelerin testlerini gerçekleştirebilmeleri amacıyla BISTECH pre-prod üye test ortamına (IP:10.57.3.62) gerekli tanımlamaların yapıldığı açıklandı.

Yapılacak olan değişik nedeniyle güncellenecek Pay Piyasası Yönergesi, Pay Piyasası Prosedürü ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Prosedürüne yürürlük tarihinden itibaren Borsa İstanbul resmi sitesi üzerinden duyurulacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.