Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Yeniden Kritik Seviyenin Altında: Endeks Düşüyor!

Borsa haftanın üçüncü işlem gününde kayıplarını artırıyor. BIST 100 endeksi yeniden 8000 puanın altına geriledi. Son durum haberde...
Borsa Yeniden Kritik Seviyenin Altında: Endeks Düşüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son bir yıldır yükselişi ile dikkat çeken ve her geçen gün yatırımcı sayısı artan borsada, hareketlilik sürüyor. BIST 100 endeksi Ekim ayındaki rekor seviyesine dokunduktan sonra yatay bir aralıkta işlem görüyordu.

BIST 100 endeksi günün ikinci yarısına girilirken kayıplarını artırmaya başladı ve 8000 puan olarak görülen kritik seviyenin altına indi. Endeks günlük bazda yüzde 1,4’e yakın kayıpla 7940 puan seviyesinden işlem görüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Borsa güne 8066 puan seviyesinden başlangıç yapmıştı. Sektörel bazda bakıldığında günlük bazda en çok düşen endeksler yüzde 3 ile madencilik, yüzde 3 ile taş toprak ve yüzde 2,9 ile elektrik oldu.

Günü pozitif bölgede sürdüren endeksler ise banka ve finansal kiralama olarak görünüyor. Gün içerisinde en çok düşen hisse senedi yüzde 9,7’lik kayıpla BTCIM oldu. Onu yüzde 7,6 ile BRMEN, yüzde 7,4 ile BRKSN ve yüzde 7,3 ile BAKAB takip ediyor.

GCM Yatırım Banner

Borsa yıl boyunca yükselişini sürdürdü ve Ekim ayında 8562 puan ile tarihi zirvesine dokundu. Son haftalardaki düşüş ise borsadaki yatırımcı sayısına da görüldü. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından aktarılan son verilere göre Kasım’da borsadaki yatırımcı sayısı bir önceki aya göre 349 bin 862 gerileyerek 8 milyon 205 bin 976’ya düştü.

Son haftalardaki düşüş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırdığı bir dönemde gerçekleşiyor. Ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler ile TCMB politikasını değiştirdi ve faiz oranlarını artırmaya başladı.

Son yapılan toplantıda 500 baz puanlık bir sıkılaştırma adımı daha atıldı ve politika faizi yüzde 40 seviyesine çıkarıldı. Faiz oranlarındaki artış yatırımcıların borsadan uzaklaşmasına neden olan bir etken olarak görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.