Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Yatırımcısı Nerede Hata Yapıyor? “Balonlaşma Var”

Borsa İstanbul’daki düşüşler Türkiye’nin gündemine yerleşti. Ekonomistler düşüşlerin devam edip etmeyeceğini açıklarken küçük yatırımcıyı uyarmaya devam ediyor.
Borsa Yatırımcısı Nerede Hata Yapıyor? “Balonlaşma Var”
HABER GİRİŞ

Türkiye’de yatırım araçlarının performansı günden güne değişiyor. Özellikle Borsa İstanbul’un son haftalarda gösterdiği tablo, küçük yatırımcının adeta isyan etmesine neden oldu. Düşüşlerin ardı arkası kesilmezken borsa yatırımcıları kendilerine bir çıkar yol arıyor.

Ekonomist Devrim Akyıl, mevduat faizi ve Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini yatırımcılarla paylaştı. Krediyle yatırım yapmak gibi bir alışkanlığın ortaya çıktığını söyleyen Akyıl, insanların aracı kurum ve bankalarda borsada yatırım yapmak için kredili hesap açtığını belirtti. Borsada ciddi şekilde kredili yatırım olduğuna dikkat çekti ve sert düşüşlerde dramatik senaryoların yaşandığını aktardı.

Paranın borsadan çıkıp faize gittiğini paylaşan Akyıl, Borsa İstanbul’da 8 milyonu aşkın yatırımcıdan bazılarının başka alternatif gördüğünde ufacık bir kapıdan çıkmaya çalıştığını ifade etti. Bu doğrultuda hisselerin devre kesmesi ve taban hareketleri görüldüğünü dile getirdi.

14 Aralık’ta Borsa İstanbul’da iyimser bir açılış gerçekleştiğini bildirdi ve BIST 100 endeksinin 7700 puan üzerine çıkamadığı durumda satışların devam edebileceğini söyledi. BIST 100 endeksi, 15.00 itibarıyla yüzde 2,9 artışla 7748 puanda seyrediyor.

“Küçük Yatırımcıyı İncittiler”

Ekonomist Özgür Demirtaş’ın 13 Aralık’ta paylaştığı “Küçük yatırımcıyı incittiler” ifadesine dikkat çekti ve bunun eksik kaldığını belirtti. Borsada küçük yatırımcının incitilmeye devam edeceğini vurgulayan Akyıl, borsada çok fazla balonlaşma ve algı problemleri olduğunu ifade etti. Yatırımcıların “Bu kağıt yükseliyorsa iyi, düşüyorsa kötü” şeklinde yorum yaptığını ve durumun böyle olmadığını savundu.

GCM Yatırım Banner

Finansal okur yazarlığın artması gerektiğini, şirketin ne iş yaptığına ve finansal rasyoları gibi önemli verilere bakılması gerektiğini dile getirdi. Bu analizler yapılmadan “Nasıl olsa yükseliyor” düşüncesiyle yatırımcıların borsaya girdiğini kaydetti.

BIST 100 endeksinde bir miktar daha geri çekilme beklediğini açıklayan ekonomist, borsanın balonlaşmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Küçük yatırımcının kendini korumak istiyorsa her söylenene inanması gerektiğini, manipülasyon yapıldığını ifade eden Akyıl, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) bu konuyla ilgili düzenleme beklediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.