Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Şirketleri için 2024 Bilanço Tarihlerinde Değişiklik

Merkezi Kayıt Kuruluşu, KAP üyesi şirketler için 31 Aralık 2023 tarihinden sonra sona erecek hesap dönemine yönelik finansal raporlar için 10 hafta süre eklendiğini belirtti.
Borsa Şirketleri için 2024 Bilanço Tarihlerinde Değişiklik
HABER GİRİŞ

Merkezi Kayıt Kuruluşu, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üyesi şirketlerin 2024 yılı finansal rapor ilan tarihlerinde değişikliğe gidildiğini açıkladı. Tarihlerdeki değişikliğin Türkiye Muhasebe Standardı (TMS) 29 hükümleri çerçevesinde enflasyon muhasebesi nedeniyle yapıldığı aktarıldı.

Duyuruda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı kapsamında özel hesap dönemi bulunan sermaye piyasası kurumları ile ihraççıların belirlenen bildirim sürelerine 31 Aralık 2023 tarihinden sonra sona erecek ilk hesap dönemine ait yıllık finansal raporlar için 10 hafta eklendiği paylaşıldı.

Ayrıca Yatırım Fonlarının Finansal Raporlama Esaslarına İlişkin Tebliği’nde belirlenen sürelere, 31.03.2024 ile 30.06.2024 tarihli ve özel hesap dönemine sahip olanların enflasyon muhasebesi uygulanacak ilk yıllık finansal raporlarını takiben hazırlanacak ilk iki ara dönem finansal raporları için 6 hafta eklendiği ifade edildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankalar ile finansal kiralama, faktöring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren enflasyon muhasebesine geçmesine karar verildiğini duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.