Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Enflasyon Muhasebesine Bu Tarihte Geçecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, internet sitesinden yaptığı duyuruda bankaların ve finans şirketlerinin enflasyon muhasebesi uygulamasına geçeceği tarihi paylaştı.
Bankalar Enflasyon Muhasebesine Bu Tarihte Geçecek
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 15 Ocak tarihinde enflasyon muhasebesine yönelik duyuru yaptı. Açıklama, finansal kiralama, faktöring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerini kapsıyor.

İnternet sitesinden paylaşılan duyuruda söz konusu şirketlerin 1 Ocak 2025 Tarihinden itibaren enflasyon muhasebesi uygulamasına geçeceği belirtildi.

BDDK, “Bankalar ile finansal kiralama, faktöring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren enflasyon muhasebesine geçmesine karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Muhasebesi Nedir?

Bir şirketin finansal tablolarındaki parasal olmayan hesap kalemlerinin, finansal tabloların hazırlandığı tarihteki satın alma gücünü yansıtmak amacıyla ilgili tutarların düzeltme katsayısı ile çarpılarak yeniden hesaplandığı yönteme enflasyon muhasebesi adı verilmektedir.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın