Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Satıcılı Kapandı! Uzman Endeksi Sollayacak Hisseyi Açıkladı

BIST 100 endeksi haftanın son gününde yüzde 0,8 oranında düştü. Uzman çok güvendiği şirketi açıkladı. İşte detaylar;
Borsa Satıcılı Kapandı! Uzman Endeksi Sollayacak Hisseyi Açıkladı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, geçtiğimiz hafta verdiği kayıpları bir miktar azaltarak 5000 puana çıkmıştı. Haftanın ilk günlerinde performansıyla yatırımcıların yüzünü güldüren endeks 3 günlük artış serisinden sonra Perşembe günü yüzde 0,2, Cuma ise yüzde 0,8 oranında kayıp verdi. Uzmanlar bu düşüşlerin olabileceğini, önemli olanın 5000 seviyesinin altına inmemek olduğunu aktarıyor.

Yatırımcılar belirsizlikler, riskler ve kaygılarla dolu süreçte doğru adımlar atarak portföylerini korumaya çalışıyor. Uzmanlar seçimden sonraki süreçte ekonomik model, maliye politikaları ve faiz kararları gibi adımlar netleşeceğinden dolayı borsanın güçlü bir çıkış yapabileceğini söylüyor.

Seçime kadar olan süreçte BIST 30 şirketlerinin tercih edilmesinin daha az riskli olacağı aktarılıyor. Özellikle güvenilir, geleceği ve hikayesi olan şirketlerin söz konusu dönemdeki olumsuzluklardan daha az etkileneceği ifade ediliyor.

Borsa Satıcılı Kapandı! Uzman Endeksi Sollayacak Hisseyi AçıkladıKaynak: Paratic Piyasalar

Pazartesi günü güzel bir artış yaparak haftaya dair beklentileri artıran BIST 100 endeksi, Perşembe gününe kadar alıcılı seyretti. Perşembe günü yüzde 0,2, haftanın son iş günü olan Cuma ise yüzde 0,8 kayıp veren endeks 5092 puana geriledi. Gün içinde en yüksek 5176 puan görüldü. Analistler 5000 puanın altına inilmediği sürece tablonun olumlu yorumlanabileceğini paylaşıyor.

GCM Yatırım Banner

Endeks önceki kapanışa göre 42,68 puan azaldı. İşlem hacminde tekrardan düşüş görüldü. Salı günü 68,4 milyar TL olan işlem hacmi bugün 48,8 milyar TL’ye geriledi.

BIST 100’de 5050 ve 5000 seviyeleri destek, 5150 ve 5200 ise direnç olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,4 ile spor, en çok kaybettiren yüzde 1,9 ile ulaştırma oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,6, holding endeksi ise yüzde 0,9 değer kaybetti.

BIST 100 endeksine dahil hisselerin 23’ü prim yaparken 71’i düşüş gösterdi. En çok işlem gören şirketler Türk Hava Yolları (THYAO), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Girişim Elektrik Sanayi (GESAN), Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve Koza Anadolu Metal Madencilik (KOZAA) oldu.

Analistler ABD’deki büyük bankaların dirençli kazançlarının sektöre yönelik stresleri ve kaygıları hafiflettiğini aktarıyor.

“Bankalar Olumlu Etkilenecek”

İnfo Yatırım’da konuşan Analist Yunus Şahin, borsada seçim gündeminin dışına çıkılamadığını, gelecek bir ay boyunca da muhtemelen başka bir şey konuşulmayacağını söyledi. Şahin, kim kazanırsa kazansın ekonomi modelinde bir değişiklik olacağını aktardı.

Mevcut iktidar kalsa da şu andaki modelin sürdürülemez olduğunun herkes farkında olduğunu ifade etti. Söz konusu ekonomi modelindeki değişiklikten en çok bankaların olumlu etkileneceğini vurguladı.

“THYAO Endekse Fark Atacak”

Ekonomi Ekranı’nda Sami Altınkaya’ya konuk olan ALB Yatırım Stratejisti Yavuz Hacıoğlu, BIST 100 endeksinin direnç noktasına geldiğini, belirli bir seviyeyi geçemediğini, o bölgeden satış yediğini aktardı.

Ama bir şirketin buna rağmen durmadığını, bunun Türk Hava Yolları (THYAO) olduğunu belirtti. Hacıoğlu, THYAO için “Endekse fark atacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Şirketin çok diri göründüğünü ve çok heyecan verdiğini paylaştı.

THYAO’nun 3 Nisan’da 116 TL’yi gördüğünü, bugün ise 138 TL’ye kadar geldiğini ifade etti. 122 TL’den itibaren önermeye başladığını dile getiren Hacıoğlu, endekste görünürde yeni bir zirve beklemediğini sözlerine ekledi. Ancak THYAO’da endekse rağmen zirve olabileceğini vurguladı.

Hissenin 141 TL’de bir direnç seviyesine sahip olduğunu, bu noktadan bir geri çekilme yaşanabileceğini belirtti. Bu durum gerçekleştiğinde şirketi tekrardan önereceğini aktardı.

THYAO’nun 2022 yılında 2019’daki performansını yakalayan dünyada ilk hava yolu şirketi olduğunun altını çizdi.

THYAO, günlük yüzde 2 düşüşle kapanışını 134,4 TL’den yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın