Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Kritik Haftayı 5490 Puanda Kapattı! Uzmanlar Ne Diyor?

Erken seçim ve TCMB’nin faiz kararı gibi önemli kararların alındığı kritik haftada neler oldu? Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsa Kritik Haftayı 5490 Puanda Kapattı! Uzmanlar Ne Diyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın ilk gününde yüzde 4,4 artarak kapanışını gerçekleştiren BIST 100, devam eden günlerde aynı performansı sürdüremedi. Hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihi için 14 Mayıs’a işaret etmesi, Çarşamba günü 5400 direncinin aşılmasına engel olmuştu. Haftanın son gününde kapanış yüzde 1,2 değer artışıyla 5490 puandan gerçekleşti.

Yeni yıla girilmesiyle birlikte seçim süreci başta olmak üzere borsanın gidişatını etkileyecek birçok faktör karşımıza çıktı. Uzmanlar borsanın geleceği ile ilgili tahminlerini belirtirken seçime vurgu yapmaya devam ediyor.

Borsa pozitif seyretse de bazı yatırımcılar geçtiğimiz hafta gerçekleşen sert düşüşleri ele alarak bunun arkasındaki nedenlerin net olarak ortaya çıkması gerektiğini savunuyor. Bazı yatırımcıların zararlarını kapatıp borsadan çıkacağı ile ilgili söylentiler devam ederken eğer sert düşüşlerin arkasında bir isim, kurum veya şirket varsa bunun Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından duyurulması gerektiği ifade ediliyor.

Yükselişlerin ve endeksteki performansların tamamıyla güven ve istikrara bağlı olduğu ortamda yatırımcılar da doğal olarak neye yatırım yaptıklarını, nasıl bir risk aldıklarını bilmek istiyor. Analistler, borsayı olumsuz etkileyebilecek en önemli faktörlerin belirsizlik, istikrarsızlık ve siyasi gerilimler olduğunu söylemeye devam ediyor.

Hafta içi açıklanan kritik gelişmelerden biri de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) aldığı faiz kararı oldu. Politika faiz oranı yüzde 9’da sabit kaldı.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 Pozitif Ayrıştı

Borsa Kritik Haftayı 5490 Puanda Kapattı! Uzmanlar Ne Diyor?Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi, güne 5444 puandan başladı. Öğle itibarıyla 5500 puanı gören endeks, daha sonra düşüşe geçti. Gün sonunda 5490 puana ulaşan endekste günlük artış yüzde 1,2 oranında oldu.
Endeks, düne göre 67,97 puan yükseldi. Toplam işlem hacmi ise 104 milyar lira seviyesinde.

Sektör endekslerine bakıldığında en çok kazandıran yüzde 5,6 ile bankacılık endeksi olurken en çok kaybettiren yüzde 2,7 ile inşaat oldu. Holding endeksi ise yüzde 1,3 oranında arttı.

BIST 100’de 5500 puan direnç, 5200 puan ise destek olarak işaretleniyor.

Analistler, küresel çapta resesyon ve para politikalarına yönelik belirsizliklerin küresel pay piyasalarında fiyatlamaları güçleştirdiğini, BIST 100’ün pozitif ayrıştığını dile getiriyor.

“En Zor Yıllardan Biri”

Yatırımcılar, borsanın geleceğinin ve kazanç oranlarının ne kadar olacağını sorarken uzmanlar belirgin ve net bir tutum sergilemeyerek öngörü açısından en zor yıllardan birinde bulunulduğunu aktarıyor. Seçime yaklaşılan her günün yeni bir siyasi krizi, çatışmayı veya atışmayı doğuracağından dolayı bu sürecin borsaya olacak etkisinin göz önünde bulundurulması gerektiği kaydediliyor.

Bazı analistler, 2022’deki yüksek kazanç oranlarının bu yıl tekrarlanmayacağını, ancak yine de yatırım araçları arasında en doğrusunun borsa olduğunu söylemeye devam ediyor.

Meydana gelen son sert düşüşleri yorumlayanlar ikiye bölünmüş durumda. Kimileri düşüşlerin normal karşılanması gerektiğini söylerken kimileri de manipülasyonların olduğunu, bunların devam etme ihtimalinin hala baskı faktörü olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildiriyor.

Borsanın 2022’de çok şiştiğini, geçen haftalardaki yoğun kayıplarla bu havayı boşalttığını, bundan sonra yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini söyleyen önde gelen isimler de bulunmakta.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.