Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Kayıplarını Siliyor! Piyasa Alınan Tedbirlerle Rahatladı

SPK ve Borsa İstanbul yönetimi dün akşam piyasadaki bozulmayı düzenlemek ve yatırımcıların kayıplarını önlemek amacıyla önemli kararlar aldı. Peki piyasalar nasıl tepki verdi?
Borsa Kayıplarını Siliyor! Piyasa Alınan Tedbirlerle Rahatladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, son yılların en sancılı günlerini yaşıyor. 2023 yılının gelmesiyle birlikte artan volatilite, 2022 yılının ikinci yarısında elde edilen tüm kazanımları geri sildi. Yaklaşık 7-8 aydır devam eden ralli, yerini sert bir düşüşe bıraktı.

BIST 100 endeksi sekiz gün üst üste kırmızı kapattıktan sonra, dün yeşili yaktı. Endeks, seansı yüzde 0,82 değer kazancıyla 4.752 puandan bitirdi. Piyasalarda gerçekleşen dalgalanma özellikle küçük yatırımcının canını yakıyor.

Sosyal medyada seslerin yükselmesi ve şikayetlerin artması üzerine akşam saatlerinde Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) art arda açıklamalar geldi.

Hangi kritik kararlar alındı, piyasalar bu tedbirleri olumlu fiyatlayabilecek mi? Gelin birlikte bakalım…

BIST 100 Yatay Açılış Sonrası Yüzde 1,5 Yükseldi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks, sene başından bu yana yüzde 20 oranında değer kaybederken, dün alınan kararların şu an için bir miktar faydası olmuş gibi görünmüyor. BIST 100 endeksi, 3 Şubat işlemlerine yüzde 0,05 artışla 4.754 puandan başladı.

GCM Yatırım Banner

4.849 puana kadar çıktıktan sonra ılımlı bir pozitiflik sergilemeye yöneldi. Saat 11.28’de yüzde 1,42 artışla 4.819 puandan işlem görüyor. Haftalık kayıp yüzde 12’ye yaklaşırken, 2022 sonunda yüzde 196 olan yıllık getiri oranı yüzde 132’ye kadar geriledi.

Analistler tehlikenin tamamen geçmediğini ve temkinli olunması gerektiğinin altını çiziyor. Başarılı analizleri ve piyasa tahminleriyle öne çıkan isimlerden biri olan Burak Yılmaz da dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / Burak Yılmaz

Yılmaz, BIST 100 için 4.872 ve 5.051 kritik seviyelerinin takip edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Piyasalarda bugün de şirket bilançoları takip edilmeye devam edilecek. Yurt içinde Ocak ayı enflasyon rakamları, yurt dışında ise ABD tarım dışı istihdam verileri bugün izlenmesi gereken iki önemli veri olarak ajandamızda yerini alıyor.

SPK ve Borsa İstanbul Hangi Kararları Aldı?

Günlerdir süren kayıpların artık can yakıcı boyuta ulaşması üzerine tedbirler arka arkaya geldi. Alınan kararların çok geç kaldığını düşünen bir kesim olsa da günün ilk yarısında izlenen genel tablo, olumlu etki yarattığını gösteriyor.

Peki dün alınan kararlar piyasayı uzun süre rahatlatabilecek mi?

BIST 100 Endeksine Bağlı Yukarı Adım Kuralı

Borsa İstanbul’dan BIST 100 endeksine bağlı yukarı adım kuralı hakkında açıklama geldi.

Yapılan paylaşımda, “Borsamız Pay Piyasasında BIST 100 Endeksinin gün içerisinde önceki gün kapanış değerine oranla yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanması kararlaştırılmıştır” ifadesine yer verildi.

SPK’dan Fonlara İlişkin Ters Repo Düzenlemesi

SPK, “Para Piyasası Fonlarına İlişkin Esaslar” başlıklı maddeyi, ”Unvanında Para Piyasası ve Kısa Vadeli İfadesi Yer Alan Fonlara İlişkin Esaslar” şeklinde değiştirdi.

Bu maddeye, söz konusu fonların toplam değerinin yüzde 25’ini geçmemek üzere Borsa İstanbul Pay Senedi Repo Pazarı’nda ters repo sözleşmelerine taraf olabileceği eklendi.

Kurul, haftalık bültende yer verdiği açıklamada “Kurulumuzun 11.01.2023 tarih ve E-12233903-305.99-31627 sayılı yazısı ile para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonları ile para piyasası veya kısa vadeli borçlanma araçları temalı diğer fonların taraf olduğu/olacağı Borsa İstanbul A.Ş. Pay Senedi Repo Pazarı’nda işlem gören ters repo sözleşmelerinin sona erdirilmesi için 28.04.2023 tarihine kadar belirlenmiş olan sürenin, 30.09.2023 tarihine kadar uzatılmasına ve Rehber’in (4.9.) nolu maddesinde yapılan değişikliğe uyum sağlanabilmesini teminen Rehber’in (4.9.) nolu maddesinde yapılan değişikliğin yürürlük tarihinin 30.09.2023 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.” şeklinde paylaşımda bulundu.

SPK’da Görev Değişikliği

Yine haftalık bültende yer alan kararlar kapsamında Ortaklar Finansman Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak’ın görevden alınarak, yerine Kürşad Sait Babuçcu’nun getirildiği duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.