Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul’da Yüzde 3 Düşüşte Yukarı Adım Kuralı Uygulanacak

BIST 100 ile ilgili yeni alınan karara göre yüzde 3 veya daha yüksek düşüşler gerçekleştiğinde yukarı adım kuralı uygulanacak. İşte detaylar;
Borsa İstanbul’da Yüzde 3 Düşüşte Yukarı Adım Kuralı Uygulanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul, resmi web sitesi üzerinden alınan yeni kararı duyurdu. BIST 100 endeksindeki sert düşüşlerden dolayı alınan karar kapsamında endeksin yüzde 3 veya daha fazla değer kaybetmesi durumunda, açığa satış yapılabilen işlem sıralarında seans sonuna kadar “yukarı adım kuralı” uygulanacak.

Söz konusu uygulama yarından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Borsa İstanbul’da Yüzde 3 Düşüşte Yukarı Adım Kuralı UygulanacakKaynak: Borsa İstanbul

Yeni karar kapsamında güncellenen pay piyasası prosedürüne Borsa İstanbul’un internet sayfasından erişilebilecek.

Yukarı adım kuralının getirildiği hallerde açığa satış işlemi, açığa satışa konu sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 8 günlük düşüş trendine bugün son verdi. Beklentilerin karşılanmadığı, haftalık ve aylık kayıpların ciddi seviyelere işaret ettiği endekste dün yüzde 5’i aşan kayıpların yaşanmasıyla devre kesici uygulanmıştı.

Bugün yüzde 0,8 oranında yükselen BIST 100, günü 4752 puandan kapatmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu