Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’dan Bir Rekor Daha! Endeks 6368 Puanda

12 Temmuz’da kar satışlarıyla negatif kapanış yapan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, bugün 6368 ile yeni zirvesine ulaştı. İşte detaylar;
Borsa İstanbul’dan Bir Rekor Daha! Endeks 6368 Puanda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, dün gerçekleştirilen kar satışlarının ardından bugün tekrar pozitife dönmeyi başardı. İşlem hacminin 2023’ün ilk yarısına göre oldukça yükseldiği Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 6000 puan üzerinde kalmaya devam ediyor. Endeks 13 Temmuz’da 6368 ile yeni rekorunu kırarken turizm endeksi öne çıktı.

Yaklaşık 2 haftadır arka arkaya ulaştığı zirvelerle yatırımcıları memnun eden borsada geleceğe yönelik beklentiler de oldukça iyimser. Uzmanlar BIST 100’ün gelecek süreçte 7000 puan üzerine rahatlıkla çıkabileceğini belirtiyor. Resmi kurumlardan açıklanan veriler ve uzmanların ifadeleri, yabancı sayısının hızla artmakta olduğunu ve bunun da yükselişi desteklediğini gösteriyor.

Borsa İstanbul’dan Bir Rekor Daha! Endeks 6368 PuandaKaynak: Paratic Piyasalar

Güne 6354 puandan başlayan BIST 100 endeksi, kapanışını yüzde 0,4 artışla 6368 puandan yaptı. 6368 puan tüm zamanların en yüksek kapanışı olarak kayıtlara geçerken gün içinde görülen 6436 puan görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Endeks bir önceki kapanışa göre 26,3 puan artarken toplam işlem hacmi 134,1 milyar TL seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Analistler 6400 ve 6600 seviyelerinin direnç, 6200 ve 6100 puanın destek seviyeleri olduğunu belirtiyor.

Borsa İstanbul’dan Bir Rekor Daha! Endeks 6368 PuandaKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında yüzde 6,49 ile en çok kazandıran turizm olurken en çok gerileyen yüzde 3,6 ile madencilik oldu. Turizm sektörünü yüzde 4,3 ile teknoloji, yüzde 3,6 ile finansal kiralama, yüzde 3,4 ile bankacılık takip etti. Holding endeksi ise yüzde 0,7 değer kazandı.

Uzmanlar yarın yurt içinde piyasa katılımcıları anketi, yurt dışında ise Avrupa Bölgesi’nde dış ticaret dengesi, ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, Japonya’da sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranının takip edileceğini paylaştı.

Borsa için Beklentiler Ne?

CNN Türk’te konuşan Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, NATO zirvesiyle birlikte Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) ciddi anlamda düştüğünü, 466 puana gerilediğini paylaştı. Son 1.5 aydır yabancı yatırımcının hızla arttığının gözlemlendiğini belirten Sarı, yerli yatırımcıların ilgisinin de devam ettiğini aktardı.

Kur korumalı mevduattan (KKM) ve dövizden dönen birikimlerin de borsaya yöneldiğini, borsa tarafında pozitif bir ivmenin öne çıktığını vurguladı. 2022’de olduğu gibi bu yıl da enflasyona karşı bir hikayenin öne çıktığın, bu hafta itibarıyla endekste 6400-6600 bandının direnç konumu olduğunu ifade etti.

Gelecek süreçte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırımına devam ederek güçlü bir duruş sergilemesiyle daha fazla yabancı yatırımın gelebileceğini dile getirdi.

Öne Çıkan Hisseler

Milliyet Gazetesi yazarlarından Zeynep Aktaş, Youtube kanalı üzerinden borsada en çok ilgi gören iki grubu paylaştı. Aktaş, borsada endekse en yüksek katkıyı sağlayan hisseler içerisinde Sabancı Grubu ve Anadolu Grubu hisselerinin öne çıktığını belirtti.

Bunların yanında Borsa İstanbul’da piyasa değeri en yüksek olan şirketleri sıraladı ve bunların 324,6 milyar TL ile Sasa Polyester (SASA), 291 milyar TL ile THYAO, 287 milyar TL ile Ford Otosan (FROTO), 282,5 milyar TL ile Koç Holding (KCHOL) ve 187,6 ile Enka İnşaat (ENKA) olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.