Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Yönünü Yine Değiştirdi! Hangi Senaryolar Bekleniyor?

Politik gündemin yoğun olduğu süreçte borsanın gelecekte nasıl bir seyir izleyeceği merak ediliyor. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsa İstanbul Yönünü Yine Değiştirdi! Hangi Senaryolar Bekleniyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, geçtiğimiz hafta Cuma günü altılı masa tarafında meydana gelen gelişmeler neticesinde günü ekside kapatmıştı. Günlük kayıp korkutucu seviyede olmasa da politik sorunlar ve belirsizliklerin devam etmesi durumunda bu hafta için olumsuz tabloların görülebileceği aktarılıyordu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in altılı masaya tekrar dönmesi, Pazartesi günü yükselişe ivme kazandırdı. İstikrarın sağlanmasıyla piyasalarda risk iştahı arttı. Ancak yeni haftada haber akışı borsa için olumlu olsa da BIST 100 endeksi değer kaybetti. Uzmanlar yatırımcılardaki güvensizliğin devam ettiğine değiniyor.

Borsa için son günlerdeki en önemli gelişmelerden biri de Suudi Arabistan ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) arasındaki 5 milyar dolarlık anlaşma olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar, Suudi Arabistan tarafından Türkiye’ye gelecek paraların piyasalar ve özellikle borsa tarafından olumlu karşılandığını vurguluyor.

Geçtiğimiz hafta endekslerin pozitif ve negatif arasında günlük bazda gidip gelmesi, kaygıların tamamen kaybolmasını ve risk iştahının kalıcı olmasını engellemişti. Bu sebeple yükselişlerin hafta içine yayılıp istikrarlı şekilde sürmesi yatırımcı güveni açısından büyük önem taşıyor. Borsanın bugün ekside kapatması soru işaretlerinin tekrar oluşmasına sebep oldu.

Muhalefet Seçimi Kazanırsa Ne Olur?

Ekonomik aktörler, iktidar değişikliği olması durumunda hem piyasalarda hem de borsada nasıl bir değişikliğin olacağını tartışıyor.

GCM Yatırım Banner

Analistler, iktidarın değişmesi durumunda Ak Parti ve altılı masanın ekonomi anlayışları çok farklı olduğu için geniş çaplı köklü değişikliklerin olacağını aktarıyor.

Faiz Oranları Değişir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranının düşmesi gerektiğini savunurken altılı masa bu konuda farklı bir tutuma sahip. Kılıçdaroğlu sıklıkla TCMB’nin faiz oranını indirme kararını eleştiriyor. Uzmanlar, bu çerçevede iktidarın değişmesi halinde faiz oranının yükseleceğini, borsanın da düşüşe geçme ihtimalinin olacağını belirtiyor.

Ancak TCMB ile hükümet politikalarının örtüşmesi ve enflasyonist ortamın dizginlenmesi durumunda piyasalarda olumlu bir tablo da oluşabilir.

Uzmanların büyük bir bölümü altılı masanın seçimleri kazanması halinde, faiz oranlarına bağlı olarak borsada düşüş beklediklerini, ancak bunun hangi seviyeye kadar ineceğinin bilinmediğini vurguluyor.

Klasik Ekonomi Politikalarına Geri Dönüş

Ancak analistler, iktidar değişikliğinde klasik ekonomi politikalarına geri dönüş olacağını, Batı dünyasının kabul ettiği ve alışık olduğu bir atmosfere geçiş yapılacağını aktarıyor. Bu çerçevede yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgisinin daha da artabileceği konuşuluyor. Yabancı yatırımcıların Türk borsasına yönelmesi ve küçük yatırımcıların korunmasıyla borsada oldukça pozitif ivmelerin yakalanabileceği paylaşılıyor.

Sonuç olarak Millet İttifakı’nın seçimi kazandığı varsayılırsa, borsada düşüş olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak seçim stresinin atlatılmasının ardından piyasalara ve yatırımcılara güven veren bir ortamın sağlanması, tutarlı maliye politikaları ve enflasyon düğümlerinin çözülmesi, borsada meydana gelecek düşüşün ardından ciddi bir yükseliş anlamına gelebilir. Bu noktada uzmanlar borsadaki seyrin Millet İttifakı’nın becerisine bağlı olduğunu dile getiriyor.

Borsa İstanbul Yönünü Yine Değiştirdi! Hangi Senaryolar Bekleniyor?Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi bir önceki gün kapanışını yüzde 3,4 artışla 5392 puandan yaparken bugün işler tersine döndü. Güne 5438 puandan başlayan endeks kapanışta yüzde 0,19 değer kaybederek günü 5381 puandan tamamladı.

Endeks önceki kapanışa göre 10,41 puan azalırken toplam işlem hacmi 94,2 milyar lira seviyesinde oldu.

Söz konusu düşüşün normal karşılanabileceğini söyleyen analistler, devam eden günlerde kayıp verilmemesi gerektiğini, haftanın son gününe kadar ılımlı bir grafik görmenin oldukça kritik olduğunu vurguluyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,15 ile spor, en çok kaybettiren yüzde 2,16 ile taş, toprak oldu. Bankacılık endeksi yüzde 0,3, holding endeksi ise yüzde 0,4 değer kaybetti.

Geçtiğimiz saatlerde ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, piyasaları etkileyebilecek bir açıklama yaparak faiz oranlarının beklenenden daha yüksek olabileceğini aktardı. Bu sebeple küresel pay piyasalarında risk iştahının azalacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.