Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan ile TCMB Masaya Oturdu: 5 Milyar Dolarlık Anlaşma

TCMB ve Suudi Arabistan arasında 5 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Suudi Arabistan’dan konuyla ilgili açıklama yapıldı. İşte detaylar;
Suudi Arabistan ile TCMB Masaya Oturdu: 5 Milyar Dolarlık Anlaşma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El-Suud ve Veliahtı Prens Muhammed bin Salman El Suud’un kararı sonucunda Türkiye ve Suriye arasında kritik bir anlaşma yapıldı. İki ülke arasındaki bağları güçlendirecek anlaşmanın değeri ise 5 milyar dolar olarak açıklandı.

Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al Khateeb ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu bir araya gelerek TCMB’ye 5 milyar dolarlık mevduat yatırılma konusunda mutabık kaldı.

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın sadece Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti ve halkları arasındaki yakın iş birliği ve tarihi bağların kanıtı olmadığını, aynı zamanda Suudi Arabistan Krallığı’nın Türkiye’nin güçlenme çabalarını destekleme taahhüdünün bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Diğer deyişle söz konusu anlaşmanın Türkiye’nin ekonomik ve sosyal büyümesini, sürdürülebilir kalkınmasını destekleme anlamını taşıdığı aktarıldı. Bu mevduat sayesinde çeşitli sektörlerdeki ekonomik sorunların çözümüne katkı sunulmasının hedeflendiği ifade edildi.

Suudi Arabistan Krallığı’nın bu anlaşmayla birlikte Türk halkına verdiği güçlü desteği ve Türk ekonomisinin geleceğine duyduğu güveni ifade ettiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın